Wysyłka żywych zwierząt kurierem zdecydowanie wydaje się być kontrowersyjnym pomysłem. Większość przewoźników działających na polskim rynku nie dopuszcza w swojej ofercie takiej opcji. Żywe zwierzęta znajdują się na liście towarów wykluczonych z przewozu. Czy istnieją wyjątki od tej reguły? Jak przewóz zwierząt kurierem jest postrzegany w polskim prawie? W jaki sposób zapewnić bezpieczny i komfortowy transport zwierzętom, jeśli istnieje taka konieczność?

Czy polskie prawo zabrania przewozu żywych zwierząt kurierem?

Polskie prawo, a konkretnie ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku wprost nie odnosi się do transportu zwierząt kurierem. Nie oznacza to jednak, że domowe zwierzątko można bezkarnie umieścić w paczce i wysłać na drugi koniec Polski. Ustawa wprost zabrania znęcania się nad zwierzętami, a wśród przykładów takiego postępowania znajdują się między innymi: 

  • – narażenie zwierząt na stres w trakcie transportu;
  • – wystawianie zwierząt domowych i gospodarskich na działanie zagrażających zdrowiu warunków atmosferycznych;
  • – utrzymywanie zwierząt bez pokarmu i wody w okresie dłuższym niż minimalne potrzeby gatunkowe.

Osobne przepisy znajdujące się w ustawie dotyczą również postępowania z rybami.

Jakie zwierzęta można przesyłać kurierem?

Niemal wszyscy przewoźnicy ze względów etycznych i prawnych nie podejmują się transportu żywych zwierząt. W końcu warunki, w jakich podróżują przesyłki kurierskie nie są odpowiednie dla zwierząt i z pewnością tego rodzaju transport zazwyczaj zmieściłby się w ustawowej definicji znęcania się nad zwierzętami.

Obecnie w kwestii transportu żywych zwierząt kurierem występuje tylko jeden wyjątek. Poczta Polska w ramach usługi Pocztex (dostępnej również na platformie kurierskiej i wysyłkowej Sendit) pod ścisłymi restrykcjami dopuszcza transport żywych owadów oraz ptaków ozdobnych i domowych.

Jednak nadawcy decydujący się na taki krok muszą spełnić wiele kryteriów, by kurier przyjął przesyłkę. W przypadku ptaków domowych i ozdobnych chodzi o wytrzymałe i trwałe opakowanie zapewniające dostęp świeżego powietrza. W opakowaniu muszą znajdować się materiały chłonące wilgoć. Przesyłka zawierająca ptaki może być dostarczana wyłącznie bezpośrednio do adresata. W grę nie wchodzi odbiór w punkcie, ani w przegródce pocztowej. Ponadto przesyłkę z ptakami można nadać wyłącznie od poniedziałku do czwartku, aby już na drugi dzień trafiła do odbiorcy.

Przewóz owadów przez Pocztex ogranicza się aktualnie wyłącznie do pszczół. Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim hodowcy. W tym przypadku nadawca również musi dopilnować, aby w czasie transportu owady miały zagwarantowane utrzymanie funkcji życiowych, a samo opakowanie musi być solidne i uniemożliwiać pszczołom wydostanie się na zewnątrz.

W obu przypadkach występują także dodatkowe restrykcje, między innymi konieczność nadania paczki jako priorytet, skorzystania z płatności za pobraniem i doręczenia do rąk własnych. Na opakowaniu obowiązkowo powinny znaleźć się naklejki przedstawiające zawartość przesyłki. Przed wysyłką warto szczegółowo zapoznać się z regulaminem przewoźnika.

W jaki sposób zapewnić transport pozostałym zwierzętom?

Skoro prawo dopuszcza te dwa drobne wyjątki dotyczące przewożenia zwierząt kurierem, decyzja należy do ewentualnego nadawcy przesyłki. Z pewnością trzeba ściśle wypełnić wszystkie obowiązki wymagane przez przewoźnika. Pozostałe zwierzęta można transportować wyłącznie osobiście, a gdy z różnych powodów nie jest to możliwe, zamówić specjalny, przeznaczony do tego profesjonalny transport!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here