Leasing stanowi jedną z najczęściej wybieranych form finansowania pojazdów osobowych, która w dodatku uznawana jest na formę najbardziej opłacalną. Chociaż w leasing najczęściej brane są samochody nowe, można zdecydować się również na modele używane. Czy jest to opłacalna opcja?

Jaki rodzaj leasingu obowiązuje w przypadku używanego auta?

Decydując się na leasing samochodu używanego, można skorzystać z każdego jego rodzaju. Najchętniej wybieranym jest jednak leasing operacyjny, polegający na użytkowaniu wybranego auta w zamian za uiszczenie opłaty początkowej o określonej wartości oraz opłacanie miesięcznych rat. Po zakończeniu okresu umowy, klient ma natomiast możliwość wykupienia użytkowanego pojazdu w atrakcyjnej cenie. 

Używane auto można również wziąć w leasingu finansowym, konsumenckim oraz zwrotnym. Ostatnia z wymienionych form stanowi szczególnie korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, mającym problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Umowa tego rodzaju polega na tym, że przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej swój samochód, dzięki czemu otrzymuje potrzebną gotówkę, mogąc jednocześnie dalej go użytkować zgodnie z zasadami zawartymi w umowie. Po opłaceniu ostatniej raty, istnieje możliwość wykupienia auta z powrotem na własność. 

Jakie warunki leasingu obowiązują w przypadku aut używanych?

W przypadku leasingu używanego samochodu duże znaczenie ma wiek wybranego modelu. Zazwyczaj wiek pojazdu, jak i okres finansowania, nie powinny łącznie wynieść więcej niż 8 do 10 lat. Ponadto, należy przygotować się na konieczność uiszczenia opłaty wstępnej o wyższej wartości, niż w przypadku leasingu nowego modelu. Dodatkowe koszty dotyczą również sytuacji, gdy auto sprowadzane będzie zza granicy – warto jednak mieć na uwadze, że leasingodawcy niechętnie godzą się na tego rodzaju finansowanie. 

Procedury dotyczące leasingu auta używanego

Związane z leasingiem procedury nie są czasochłonne ani nie wiążą się z dużą ilością formalności – dotyczy to zarówno leasingu nowych, jak i używanych pojazdów. Często stosowana jest również procedura uproszczona, dzięki której leasingobiorca musi przedstawić jedynie swój dowód osobisty oraz dokumenty rejestrowe. Firma leasingowa może zdecydować się na weryfikację klienta przykładowo w rejestrze BIK. Warto również wspomnieć, że sam leasing nie ma żadnego wpływu na zdolność kredytową, co umożliwia jednoczesne staranie się o kredyt w innych instytucjach. 

Zalety leasingu samochodów używanych

Jedną z najistotniejszych korzyści, jakie wiążą się z leasingiem samochodu używanego, stanowi możliwość finansowania auta przykładowo rocznego, jednak o lepszym wyposażeniu czy osiągach, w cenie niższej niż wynosi cena auta nowego. Ponadto, koszty związane z leasingiem mogą zostać wliczone w koszty przychodu – zaliczyć można do nich między innymi opłatę początkową oraz raty opłacane w ramach leasingu operacyjnego. 

Podsumowanie

Leasing auta używanego będzie dobrym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy wybrany model eksploatowany był przez krótki okres. Jest to korzystny sposób finansowania zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy mają ograniczone możliwości finansowe, jednak nie chcą tracić możliwości korzystania z wybranego modelu samochodu. Zasady dotyczące leasingu pojazdów używanych wyglądają podobnie, jak w przypadku nowych modeli, jednak warto pamiętać, że każda firma leasingowa może określać własne warunki dotyczące wieku oraz pochodzenia auta. Brak skomplikowanych i czasochłonnych formalności, zastosowanie procedury uproszczonej, a także brak wpływu na zdolność kredytową to niewątpliwe zalety leasingu, podobnie jak możliwość wliczenia opłat związanych z tą formą finansowania w koszty przychodu. Jeżeli szukasz najlepszej oferty na leasing samochodu używanego, koniecznie sprawdź firmę leasingową z długoletnim doświadczeniem na rynku, jak np. https://vleasing.pl.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here