Nasz kraj może pochwalić się największą flotą ciężarową w całej Europie. Każdego dnia jednak kierowcy aut dostawczych narażeni są na różnego rodzaju wypadki oraz kradzieże, o które nietrudno w momencie postoju. Z tego też względu, posiadacze przedsiębiorstw zajmujących się transportem powinni posiadać ubezpieczenie OCP – dowiedz się co to takiego i jakie koszty wiążą się z tego rodzaju polisą!

Ubezpieczenie OCP – co to takiego?

OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika to rodzaj nieobowiązkowej polisy zawieranej na okres 12 miesięcy, której celem jest ochrona firm transportowych, szczególnie narażonych na duże straty finansowe wynikające z uszkodzenia lub kradzieży przewożonych ładunków. Zabezpieczenie dotyczy również klientów posiadających polisę przedsiębiorstw, dzięki czemu nie muszą martwić się oni o swój towar. W przypadku polisy OCP można wyróżnić jej dwa rodzaje: ubezpieczenie dla transportu krajowego oraz międzynarodowego. Ze względu na ich zróżnicowany zakres, każdy z przedsiębiorców powinien dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU).

Polisa ta co prawda jest dobrowolna, jednak jej posiadania często wymagają klienci firm transportowych. Firmy, które zdecydują się na jej wykupienie nie tylko w odpowiedni sposób chronią zatem interesy własne i klienta, ale także wypadają w ich oczach znacznie bardziej wiarygodnie, co zdecydowanie zachęca do podjęcia współpracy. 

Polisa OCP – co obejmuje?

Ubezpieczenie OCP zapewnia ochronę zarówno w przypadku uszkodzenia i zniszczenia mienia, jego kradzieży, jak również w przypadku opóźnień w dostawie materiałów. Warto jednak pamiętać, że każde przedsiębiorstwo ma własne potrzeby – z tego też względu rozsądnym krokiem może okazać się wykupienie rozszerzeń, które zapewnią kompleksową ochronę. Należą do nich między innymi ubezpieczenie na wypadek awarii agregatu chłodniczego lub ubezpieczenie, dzięki któremu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszkodzony ładunek w chwili, gdy został on uszkodzony przez kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie OCP?

Na koszt ubezpieczenia OCP wpływ ma kilka różnorodnych czynników, dlatego też kwota ta określana jest przez ubezpieczyciela indywidualnie dla każdego klienta. Znaczenie w tej kwestii mają między innymi roczne przychody przedsiębiorstwa, liczba ubezpieczanych pojazdów, zakres ochrony czy zakres terytorialny. Nie bez znaczenia jest również wysokość sumy gwarancyjnej, która powinna zostać dostosowana do wartości przewożonych ładunków. Co prawda wyższa suma gwarancyjna wiązać się będzie automatycznie z droższą składką, jednak w tym przypadku przedsiębiorca będzie mógł liczyć również na wyższe odszkodowanie w chwili wypadku. 

Średnia cena ubezpieczenia OCP wynosi rocznie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zdecydowanie warto jednak potraktować jej posiadanie jako inwestycję, która okaże się niezwykle pomocna w przypadku wystąpienia problemów występujących podczas transportu.

Ubezpieczenie OCP – kiedy nie obowiązuje?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, koniecznie zapoznaj się z warunkami polisy, zwracając szczególną uwagę na zawarte w niej wyłączenia odpowiedzialności. Zgodnie z zasadami podstawowego ubezpieczenia OCP, ochroną nie są objęte żywe zwierzęta, materiały podwyższonego ryzyka, gotówka oraz wartościowe dzieła sztuki. 

Firma ubezpieczeniowa może odmówić również wypłaty odszkodowania w momencie, gdy do zdarzenia doszło w przypadkach, gdy kierowca podczas przewozu nie przestrzegał przepisów drogowych lub prowadząc pojazd nie posiadał do tego uprawnień, towar nie był zabezpieczony w odpowiedni sposób, a także gdy ładunek transportowany był uszkodzonym pojazdem. 

Podsumowanie

Na stronie https://ubezpieczamy24.com nie tylko znajdziesz rodzaje polis odpowiadających potrzebom twojej firmy, ale także uzyskasz niezbędne wsparcie w ich doborze. Dzięki temu zyskasz kompleksową ochronę dla siebie oraz swoich klientów, którzy obdarzyli twoją firmę zaufaniem. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here