Hosting jest usługą, o której bardzo często słyszymy. Podkreśla to jej duże znaczenie. Intuicyjnie rozumiemy też, na czym ona polega: chodzi o stałe udostępnianie przestrzeni w Internecie na potrzeby zasobów związanych ze stroną WWW, plikami i pocztą elektroniczną. Co jeszcze warto wiedzieć o hostingu? 

Na czym polega usługa hostingowa? Okazuje się, że bez niej nie da się założyć strony internetowej. Miejsce dla niej, plików i poczty elektronicznej musi być dostępne przez cały czas. Jednocześnie hosting może być płatny lub darmowy. Przy jego wyborze warto zwracać uwagę na kilka elementów. Które są szczególnie istotne? Podpowiadamy. 

Czym jest hosting?

Czym właściwie jest hosting? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ta usługa jest niezbędna dla funkcjonowania strony internetowej. Oczywiście potrzebne jest jej wcześniejsze zaprojektowanie i opracowanie graficzne, należy też mieć własną domenę. Hosting jest usługą użyczenia miejsca w sieci w sposób ciągły tak, aby strona mogła funkcjonować bez jakichkolwiek przerw. Potrzebne do tego są komputery działające stale, które określa się jako serwery.

Rodzaje hostingu

Jakie są główne rodzaje hostingu? Można tu wymienić przede wszystkim:

  • – Hosting współdzielony. Cechuje go najniższa cena i największa prostota. Przechowywanie witryny odbywa się na tym samym serwerze, który służy wielu innym użytkownikom. 
  • – Hosting zarządzany. Najpopularniejsza forma, która powstała jako udoskonalenie hostingu współdzielonego. Odznacza się dodatkowymi funkcjami, które ułatwiają zarządzanie. 
  • – Hosting w chmurze. Nowoczesny i coraz bardziej popularny wariant hostingu. Korzysta się tu z działania wielu maszyn i ich możliwości. Skalowalność systemu pozwala na użytkowanie takiej ilości zasobów, jaka akurat jest niezbędna. 
  • – Hosting dedykowany. Umożliwia otrzymanie do użytku całej maszyny. Jest to dobra opcja dla platform o dużym ruchu i z zaawansowanymi potrzebami. Jest jednak kosztowna.
  • – Hosting VPS. Opcja pośrednia między hostingiem współdzielonym a dedykowanym. Każdy użytkownik otrzymuje część przestrzeni, posiada większy wpływ na całość.

Jak wybrać hosting?

Czym kierować się przy wyborze hostingu? Oczywiście cena zawsze jest istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze takiej usługi, ale nie powinna mieć decydującego znaczenia. Poza parametrami czysto technicznymi warto brać pod uwagę własne potrzeby. 

Najczęściej wystarczającym rozwiązaniem będzie hosting współdzielony. Dostateczne możliwości korespondują w tym przypadku z niską ceną. Po co przepłacać, skoro rozwiązanie jest w pełni wystarczające? Niekiedy jednak potrzeby są o wiele większe. Pojawiają się zwłaszcza wtedy, kiedy na stronie panuje wyjątkowo duży ruch. Wówczas można postawić na rozwiązania pośrednie. Chodzi zwłaszcza o hosting VPS lub w chmurze. W wyjątkowych przypadkach zajdzie konieczność postawienia na rozwiązania dedykowane. To one dają największą elastyczność i pozwalają zaspokoić nietypowe potrzeby użytkownika strony.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here