Wiele kobiet planujących potomstwo zastanawia się nad tym, jakie są pierwsze objawy ciąży i czy ich ciało będzie dawało im wyraźne sygnały świadczące o tym, że znajdują się one w stanie błogosławionym. Ciąża to bardzo skomplikowany i dynamiczny proces i warto pamiętać o tym, że choć ciało sygnalizuje kobiecie, że coś się wyraźnie w nim zmienia, to jednak zarówno rodzaj, jak i intensywność objawów w każdym przypadku mogą być nieco inne. Jak więc kobieta może poznać, że spodziewa się narodzin potomka?

Najbardziej charakterystyczne objawy ciąży

Z oczywistych względów pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem mogącym świadczyć o ciąży jest brak miesiączki. Należy jednak pamiętać o tym, że zatrzymana menstruacja może też świadczyć o wielu problemach zdrowotnych, więc nie w każdym przypadku jej brak będzie równoznaczny z ciążą.

Poza brakiem miesiączki wiele kobiet (nawet 70% ciężarnych) skarży się na dolegliwości związane z porannymi mdłościami, i wymiotami. W większości przypadków pojawiają się one w okolicy 4-6 tygodnia ciąży i ustępują po rozpoczęciu II trymestru. Nie jest to jednak reguła, bowiem są kobiety, których ten problem nie dotyczy. Istnieją również takie, które z mdłościami zmagają się przez cały okres ciąży.

Mówiąc o objawach ciąży, nie sposób nie wspomnieć o bolesności piersi. Jest to spowodowane wzrostem stężenia estrogenów i progesteronu, czego efektem jest obrzęk gruczołów pęcherzykowych i przewodów wyprowadzających w sutkach. Obrzęk sprawia, że piersi są tkliwe i bolesne (ból ma różne natężenie).

Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem ciąży jest zwiększone oddawanie moczu. Winę za to ponosi macica, która uciskając pęcherz moczowy, powoduje częstszą potrzebę korzystania z toalety. Poza częstym oddawaniem moczu ciężarne przez osłabioną perystaltykę jelit i zwiększone wchłanianie wody mogą cierpień na zaparcia.
Wiele ciężarnych kobiet w początkowych stadiach ciąży (do około 16. tygodnia) silniej odczuwa również zmęczenie. W tym okresie kobiety są również bardziej drażliwe, nerwowe.

W początkowych etapach ciąży, czyli już w 5-6 tygodniu kobiety mogą zaobserwować także zmiany w obrębie narządów płciowych. Wargi sromowe stają się bardziej przekrwione, przez co mogą wyglądać na nieco zasinione. Jest to efekt działania progesteronu. Hormony płciowe wpływają również na zwiększoną produkcję wydzieliny w pochwie, której ilość jest zależna od indywidualnego przypadku.

Kiedy skompletować wyprawkę dla noworodka?

Mimo, że donoszona ciąża trwa dość długie 9 miesięcy, to jednak ten czas potrafi szybko minąć i nawet się nie obejrzymy witając na świecie nowego członka rodziny. Na początku trzeciego trymestru, warto zacząć poważnie myśleć o wyprawce dla noworodka. Aby niczego nie pominąć, dobrze jest przygotować listę niezbędnych produktów, które warto zakupić w sprawdzonym sklepie dla niemowląt. Doskonałym przykładem jest sklep abc-bobasa.pl, w którym każda mama znajdzie wyjątkowe produkty dla swojego dziecka i skompletuje również wyprawkę dla siebie. 

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here