Ceramika to tworzywo oraz wyroby o niezwykle szerokim zastosowaniu, które w ostatnich latach niezwykle zyskują na popularności. Odznaczają się bowiem dużą wytrzymałością i są chwalone ze względu na swoją ekologiczność. Co więcej, produkty ceramiczne są unikatowe oraz wyjątkowe, najczęściej wykonane ręcznie. Wszystko to przekłada się na ich indywidualny charakter – podczas zdobienia ręcznego nie ma mowy o dwóch takich samych elementach. Czy wiesz wszystko o ceramice?

Ceramika to tworzywo oraz wyroby o niezwykle szerokim zastosowaniu, które w ostatnich latach niezwykle zyskują na popularności. Odznaczają się bowiem dużą wytrzymałością i są chwalone ze względu na swoją ekologiczność. Co więcej, produkty ceramiczne są unikatowe oraz wyjątkowe, najczęściej wykonane ręcznie. Wszystko to przekłada się na ich indywidualny charakter – podczas zdobienia ręcznego nie ma mowy o dwóch takich samych elementach. Czy wiesz wszystko o ceramice?

Czym jest ceramika? 

Słowo ceramika pochodzi od greckiego słowa “keramos”. W tłumaczeniu na język polski oznacza to „ziemia” lub „glina”. Według definicji w rozumieniu tradycyjnym ceramiką są wszystkie tworzywa oraz wyroby, otrzymane w wyniku wypalania odpowiednio uformowanej gliny. To, co charakteryzuje wyroby ceramiczne to doskonała trwałość, która spowodowana jest wypalaniem produktów w naprawdę wysokiej temperaturze. Dzięki temu produkty ceramiczne stosowane są zarówno w przemyśle kosmicznym, transporcie, hutnictwie, architekturze, budownictwie, jak i w medycynie. Co więcej, materiał wykorzystuje się też do produkcji cegły budowlanej. Pomimo tego, iż nie jest on najbardziej rozciągliwy i podatny na zginanie, produkuje się z niego także ceramiczne elementy wyposażenia domu, które znajdziemy w sklepie ceramiki w Bolesławcu.

Ceramikę możemy podzielić według wielu kategorii. Jedną z nich jest podział ze względu na rodzaj użytej gliny, innym ze względu na rodzaj sposobu przygotowania wyrobów. Wyróżniamy tutaj biskwit, czyli wyroby niepokryte szkliwem, a także terkotkę – ceramikę wytwarzaną z naturalnych glin. Nie może zabraknąć tu też takich rodzajów jak wyroby garncarskie, czyli ceramika wypalana w niskiej temperaturze oraz kamionki. Ostatni z wymienionych rodzajów ceramiki najczęściej używany jest do produkcji naczyń kuchennych w takich miejscach jak manufaktura Bolesławiec.

Ceramika – jak powstaje?

Początki historii ceramiki sięgają naprawdę daleko. Wiele dowodów archeologicznych wskazuje na to, że po raz pierwszy pojawiła się ona pomiędzy 18 000 a 12 000 rokiem p.n.e., w Azji Wschodniej. Stamtąd rozprzestrzeniała się dalej – na Bliski Wschód oraz basen Morza Śródziemnego. Do Ameryki dotarła około 5000 r. p.n.e. 

Początek ceramiki w Polsce szacuje się na około 7,5 tysięcy lat temu. Wytwarza ją wiele manufaktur, w tym także ceramika bolesławiecka. Jak powstają produkty?

  1. Pierwszym etapem jest przygotowanie masy, w której skład najczęściej wchodzi piasek, woda, kaolinit, skaleń, kwarc oraz glina. Jest to szczególnie ważny etap prac. Do masy nie mogą dostać się bowiem żadne zanieczyszczenia. Porcelana Bolesławiec wytwarzana jest z kamionki – gliny, która zawiera dużą ilość piasku kwarcowego oraz skaleni. To, co wyróżnia produkty to odporność na ogień, zanieczyszczenia oraz działanie wysokich temperatur.
  2. Drugi etap prac to formowanie kształtu, który może odbywać się na dwa sposoby. W zależności od rodzaju prac, możemy uformować kształt na kole garncarskim lub za pomocą gipsowych form.
  3. Kolejnym etapem jest wypalanie wstępne wyrobów, które odbywa się zazwyczaj w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Temperatura ta może jednak różnić się w zależności od tego, z jaką ceramiką z Bolesławca mamy do czynienia.
  4. Następnie przychodzi czas na zdobienie produktów. To właśnie na tym etapie nakładane są wszystkie piękne wzory.
  5. Przedostatnim etapem jest szkliwienie, czyli proces, któremu poddawane są pomalowane produkty. W ten sposób ceramika Bolesławiec zapewnia trwałość koloru na swoich wyrobach.
  6. Ostatni etap to wypalanie końcowe. Odbywa się ono zazwyczaj w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza, a cały proces trwa około 12 godzin.

W zależności od tego, z jakim rodzajem porcelany mamy do czynienia, temperatury oraz czas wypalania mogą się nieco różnić. 

Ceramika z Bolesławca – doskonały wybór dla każdego!

Ceramika artystyczna Bolesławiec to gwarancja najwyższej jakości porcelanowych produktów. Historia manufaktury sięga bowiem kilkuset lat. Już wtedy wytwarzano naczynia charakteryzujące się różnorodnością. Do dziś w mieście kultywowana jest tradycja, która przez setki lat zbogacana jest o nowe dekoracje oraz wzory.

Ceramika Bolesławiec sklepy. Największą manufakturą w miejscowości jest ANDY CERAMIKA. W ofercie znajdziemy wiele ciekawych wytwarzanych oraz zdobionych ręcznie produktów. Wśród nich: filiżanki, kubki, dzbanki, czajniki, wazy, garnki, talerze, miski oraz półmiski. W sklepie znajdziemy też zestawy do wyposażenia kuchni, naczynia do zapiekania czy artykuły dekoracyjne i świąteczne. W ofercie widnieje również coś dla młodszych – ceramiczny zwierzyniec. Każde dziecko będzie mogło wybrać spośród licznych, zdobionych ręcznie zwierzątek swojego kompana!

Produkty ozdabiane są unikalną techniką stempelkową, która łączy w sobie cechy dekoracyjne i użytkowe. Ceramika Bolesławiec to nie tylko najwyższa jakość produktów, ale też częste wyprzedaże, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here