W świecie technologii panuje odwieczne przekonanie, że komputery Mac nie zbierają oprogramowania. Cóż, wiemy, że to nieprawda — firma zajmująca się bezpieczeństwem Malwarebytes odkryła kilka nowych zagrożeń wymierzonych w komputery Mac tylko w 2020 r., a godne uwagi przypadki złośliwego oprogramowania dla komputerów Mac zostały odkryte w przeszłości. Czy to prawda, że komputery Mac są mniej podatne na ataki niż komputery z systemem Windows?

Wewnętrzne zabezpieczenie Apple

Komputery Mac mają wiele wbudowanych funkcji, które mogą być potężnymi narzędziami w walce ze złośliwym oprogramowaniem. Czy one wystarczą? Te funkcje są domyślnie dostarczane z każdym komputerem Mac, więc czy naprawdę istnieje potrzeba zainstalowania oprogramowania antywirusowego innej firmy na komputerze? Przekonanie, że komputery Mac są dość odporne na złośliwe oprogramowanie, to nie tylko frazes. Komputery z systemem Windows stanowią około 90% rynku, co czyni je znacznie bardziej atrakcyjnym celem dla twórców złośliwego oprogramowania.

Co oferuje Mac?

A komputery Mac naprawdę mają kilka gwiezdnych wbudowanych narzędzi, które chronią Cię od samego początku. Na przykład, gdy pobierasz aplikację z Internetu, komputer Mac sprawdza ją na liście znanych złośliwych aplikacji za pomocą XProtect. Działa niewidocznie w tle, co oznacza, że nie wymaga konserwacji ani aktywacji i nie spowalnia komputera Mac. Tymczasem Gatekeeper uniemożliwi otwarcie aplikacji bez Twojej zgody, jeśli nie została podpisana cyfrowo jako bezpieczna przez Apple. A teraz Apple zaczął nawet notarialnie poświadczać aplikacje, aby mogły udowodnić, że są godne zaufania. Ponadto wszystkie aplikacje działają w trybie piaskownicy, co oznacza, że mogą robić tylko to, do czego są przeznaczone, bez dostępu do krytycznej infrastruktury i ustawień systemu.

Nie uchronisz się przed wszystkim

Jednak w każdej zbroi są luki, które chronią systemy użytkowników komputerów Mac. Warstwa zabezpieczeń systemu MacOS polega na tym, że Apple dodaje znaczniki kwarantanny do podejrzanego lub jawnie złośliwego oprogramowania, co z kolei powoduje wyświetlenie okna dialogowego z ostrzeżeniem, gdy próbujesz je otworzyć. Ponadto lista sygnatur złośliwych plików XProtect nie jest wyczerpująca. Oprogramowanie to bowiem sprawdza pliki tylko pod kątem najpopularniejszych 94 reguł działania – a inne?

A co z nowymi funkcjami bezpieczeństwa w MacOS Big Sur?

Apple twierdzi, że aplikacje będą wymagały Twojej zgody przed uzyskaniem dostępu do Twoich dokumentów, plików na komputerze, dysku iCloud i dysków zewnętrznych, a ponadto obiecuje większe bezpieczeństwo dzięki dedykowanemu wolumenowi systemowemu dla systemu operacyjnego i chipowi zabezpieczającemu T2 w nowych komputerach Mac.

Wielostronne podejście – zainstaluj antywirus Macbook

Oczywiste jest, że powinieneś zainstalować antywirus Macbook, ale istnieje kilka ważnych zastrzeżeń i dodatkowych środków ostrożności, które należy podjąć. Ochrona oprogramowania antywirusowego jest koniecznością dla Twojego urządzenia, ale nadal istnieją cyberhacki, które mogą ją przeniknąć. Aby zabezpieczyć się przed wszelkimi cyberatakami, z Twojej strony będzie potrzebny wspólny wysiłek, aby monitorować swoje działania i potencjalne inwazje, które mogą spowodować. Na przykład nigdy nie instaluj pobranych plików, jeśli nie masz pewności, jakie one są. Obejmuje to nieznane witryny, które proszą o zainstalowanie „bezpiecznych” aplikacji, takich jak Adobe Flash Player.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here