Psychiczne problemy, takie jak depresja, zaburzenia lękowe, fobie, a także inne trudności to coraz bardziej powszechne problemy. Niestety żyjemy w coraz większym stresie, a tryb życia, jaki prowadzimy, oparty jest często głównie na pracy ponad siły. To wszystko nie wpływa dobrze na stan psychiczny. Bardzo pomocna w takich sytuacjach jest konsultacja z psychiatrą, który często przepisuje leki. Jednak leki to nie wszystko, często są niezbędne, ale nie zawsze rozwiązują wszystkie problemy. Nieodłącznym etapem leczenia jest psychoterapia. Można na nią udać się samodzielnie lub z zalecenia lekarza psychiatry. Jeśli czujesz, że przeżywasz trudności, odczuwasz lęk i niepokój, masz kłopoty rodzinne lub po prostu czujesz, że chciałbyś sięgnąć w głąb siebie? Psychoterapia może pomóc! 

1. Do kogo skierowana jest terapia?

2. Co jest celem psychoterapii?

3. Co zrobić, żeby psychoterapia była skuteczna? 

Do kogo skierowana jest terapia?

Psychoterapia prowadzona jest w wielu różnych nurtach. Z takiej formy można skorzystać w każdym wieku. Jej forma powinna być dopasowana przede wszystkim do rodzaju zaburzeń, a także potrzeb i osobowości pacjenta. Najczęściej spotykaną formą wsparcia psychologicznego jest terapia indywidualna. Jednak spotykana jest także terapia grupowa i małżeńska. Czasami leczeniem obejmuje się całą rodzinę, działa się wówczas systemowo. Jeśli interesuje cię pomoc dla rodziny, sprawdź stronę Rodzina od Nowa

Co jest celem psychoterapii?

Cel psychoterapii uzależniony jest od powodu, z jakiego się ją podejmuje. Problemy, z którymi można zgłosić się do psychoterapeuty są różne. Mogą to być lęki, fobie, nerwice, depresja, wahania nastroju, uzależnienie, ale także kłopoty małżeńskie i rodzinne, a nawet niskie poczucie własnej wartości. Z terapii często korzystają nie tylko osoby, które przeżywają trudności, ale takie, które chcą się rozwijać i żyć bardziej świadomie. Generalnie jednak celem psychoterapii jest zmiana przekonań, a także postrzegania siebie i swoich możliwości. Terapia może pomóc uwolnić się od cierpienia, a także zwiększyć pewność siebie i świadomie podejmować decyzje. 

Co zrobić, żeby psychoterapia była skuteczna? 

Jeśli chcesz, żeby psychoterapia była skuteczna, nie wystarczy tylko na nią „chodzić”. Bardzo często konieczna jest także duża doza pracy własnej. Warto wiedzieć, że w trakcie psychoterapii często poruszane są traumy i nieprzyjemne tematy. Jednak podejmuje się je w bezpiecznej przestrzeni, razem z psychoterapeutą, który służy wsparciem. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here