Czechy, wraz z Polską, Słowacją i Węgrami tworzą wspólnotę, nazywaną Grupą Wyszehradzką. Już ten fakt świadczy o szeroko zakrojonej współpracy między tymi państwami, jednak nasz sąsiad z południowego-zachodu sam z siebie ma wiele do zaoferowania pod kątem biznesowym. Jak wiele? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

Grupa Wyszehradzka – zrzeszenie państw Europy Środkowej

Grupa Wyszehradzka to zrzeszenie czterech państw Europy Środkowej, w którego skład obecnie wchodzą następujące kraje:

  • – Czechy,
  • – Słowacja,
  • – Polska,
  • – Węgry.

Wcześniej członkiem Grupy była Czechosłowacja, jednak w wyniku podziału oba państwa stanowią obecnie odrębne całości.

Głównym celem Grupy Wyszehradzkiej jest zacieśnienie współpracy między krajami członkowskimi oraz ustalanie wspólnych odpowiedzi na rosnące problemy i zagrożenia. Dzięki położeniu w sercu Europy oraz blisko granicy Unii Europejskiej i NATO, wszystkie cztery państwa znajdują się w podobnym położeniu.

Grupa Wyszehradzka oddziaływuje również na efektywniejszą współpracę ekonomiczną. Zrzeszenie z ościennymi krajami przekłada się na większą świadomość oraz skłonność do podejmowania międzynarodowych inwestycji wśród przedsiębiorców. Pozwala też podjąć jednolite kroki, chroniące kraje członkowskie przed wspólnymi zagrożeniami, zabezpieczając ich obywateli przed negatywnymi skutkami zmian.

Jak poruszać się po Czechach samochodem?

Bez względu na to, czy zamierzasz założyć swoją firmę w Czechach, poszukujesz partnera biznesowego czy innej okazji do wejścia na rynek naszego sąsiada, zapewne będzie to wymagało pokonania samochodem wielu kilometrów w krótkim czasie.

Czechy posiadają rozbudowaną sieć autostrad. Wjazd na nie jest płatny, dlatego wcześniej musisz kupić odpowiednią winietę. 

Dostępne są trzy rodzaje winiet: tygodniowa, miesięczna i roczna. Każdą z nich kupisz online w sklepie Onlinewinieta.pl. Oszczędzisz w ten sposób czas, który będziesz w stanie poświęcić na podróż czy ważne spotkania biznesowe, mogące pomóc Ci w wejściu na czeski rynek. Winieta do Czech pozwoli Ci też zobaczyć interesujące miejsca, rozsiane po całym kraju. 

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli Czechy są jedynie przystankiem na Twojej drodze, to w przypadku wielu innych krajów europejskich również konieczna będzie inwestycja w winiety. Niektóre kraje (jak Niemcy, Finlandia i Łotwa) nie wymagają winiet, a drogi tych państw są w pełni bezpłatne. W przypadku Austrii musimy się już liczyć z wydatkami rzędu kilkudziesięciu euro, a jeśli kupimy winietę online, to dodatkowo musimy odczekać 18 dni aż zyska ważność. Za brak ważnej winiety grożą dotkliwe kary (do nawet kilku tysięcy złotych!), a w niektórych sytuacjach również odholowanie pojazdu. O wszystkim warto pomyśleć więc zawczasu i się odpowiednio przygotować do podróży. 

Czy warto założyć firmę w Czechach?

Znając już powiązania pomiędzy Polską a Czechami, możesz pomyśleć o otwarciu firmy u naszego sąsiada. Nic dziwnego – od kilku lat obserwuje się rosnące zainteresowanie właśnie tą lokalizacją. Co na to wpływa? Odpowiedzi może być wiele.

Jednym z głównych czynników, który “wygania” przedsiębiorców z Polski są zmieniające się w szaleńczym, jak na dotychczasowe standardy, tempie przepisy. Dodatkowe obciążenia, wymagania czy deklaracje, które należy złożyć niejednego właściciela działalności przyprawiają o bezsenne noce.

Kolejnym elementem, który może mieć wpływ na zwiększenie atrakcyjności Czech w oczach ludzi biznesu jest wysoki poziom rozwoju gospodarczego, mierzony przy pomocy Produktu Krajowego Brutto (PKB). Przeciętnie, każdy Czech produkuje towary i usługi o wartości blisko 7500$ wyższej niż ma to miejsce w Polsce. Czechy znajdują się również w czołówce licznych ekonomicznych rankingów światowych.

Ważną rolę odgrywa tu również położenie geograficzne. W obliczu panującej wojny, państwa położone przy granicy z Ukrainą lub Rosją zostały uznane przez konsumentów ze świata za bardziej ryzykowne. Nic więc dziwnego, że część z nich wybierze właśnie naszego sąsiada. Możesz wykorzystać tę sytuację, przenosząc się z firmą za potencjalnymi klientami.

Założenie firmy w Czechach

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem firmy w Czechach, musisz wziąć pod uwagę różnice prawne w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wiele spraw, do których przyzwyczailiśmy się w Polsce i które traktujemy jako naturalne, za granicą wygląda zupełnie inaczej. Dlatego przed powzięciem takiego kroku zalecamy kontakt z doradcą.

Warto też być czujnym na punkcie podatków. Mimo że między Polską a Czechami podpisana jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, co może się okazać dla Ciebie korzystne z uwagi na korzystniejszą skalę za granicą, swoją rolę odgrywa też ulga abolicyjna. Pozwala ona nie zapłacić w Polsce kwoty, którą “oszczędzasz”, wyjeżdżając za granicę. Kwota tej ulgi została jednak bardzo mocno ograniczona w ostatnim czasie, dlatego w końcowym ujęciu może się okazać, że ostateczna różnica nie będzie tak wielka, jak zakładasz w obecnej chwili.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here