Umiejętność posługiwania się językami obcymi jest nie tylko praktyczna, ale również pożądana przez wielu pracodawców. Samodzielne kształcenie się w tym zakresie jest jednak problematyczne i wymaga wielu poświęceń. W jaki sposób rozpocząć naukę języka obcego? Jak uczyć się słówek? Jak podnosić swoje umiejętności w zakresie mówienia? W jaki sposób ćwiczyć słuchanie i czytanie ze zrozumieniem? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

W jaki sposób rozpocząć naukę języka obcego?

Wyróżnić możemy wiele metod nauki języka obcego. Część osób wybierze szkoły językowe w Warszawie centrum, inni natomiast preferują samodzielne kształcenie się w tym zakresie. Nie ma złotej zasady, która usprawniłaby cały proces i dawała pewność, że nauka języka obcego będzie skuteczna.

Zanim jednak rozpoczniemy regularne zaznajamianie się ze słownictwem, w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiednio się do tego zmotywować i założyć cel do osiągnięcia. Jedni chcieliby umiejętnie posługiwać się językiem za granicą, dla innych niezbędne są natomiast podstawy do porozumiewania się w miejscu pracy. W każdym przypadku najważniejsza jest systematyczność- nauka raz w tygodniu nie jest efektywna i skuteczna.

Jak uczyć się słówek?

Słówek z języka obcego możemy uczyć się na różne sposoby. Najbardziej klasyczne jest stworzenie tabeli- po jednej stronie znajdują się frazy w języku polskim, a po drugiej- w obcym. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do skuteczności. Co więcej, nie jest to zbyt przyjemna forma.

Alternatywnym rozwiązaniem są zatem fiszki. Można je kupić lub przygotowywać samodzielnie. Sam proces zapisywania może sprawić, że zapamiętamy część z nich.

Ciekawa jest również metoda nalepiania kolorowych karteczek na poszczególne przedmioty użytku codziennego.

Warto wspomnieć o zróżnicowanych programach i aplikacjach mobilnych- często są bardzo inteligentne, w konsekwencji nauka jest bardzo skuteczna. Co więcej, oferują starannie opracowany system powtórek.

Jak podnosić swoje umiejętności w zakresie mówienia?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista- rozmawiać! Tylko praktyka sprawi, że składanie zdań będzie dla nas mniej problematyczne. Świetnym pomysłem jest zatem spotkanie się z grupą znajomych i nawiązywanie konwersacji w języku obcym. Jeszcze lepiej, jeśli możemy komunikować się obcokrajowcami, z którymi mamy dobry kontakt.

Możliwe jest również korzystanie z zasobów Internetu. Istnieje wiele stron, na których spotykają się użytkownicy z wielu stron świata, którzy mają na celu podniesienie swoich umiejętności w tym zakresie. 

W jaki sposób ćwiczyć słuchanie i czytanie ze zrozumieniem?

Znajomość języka często opiera się na umiejętności słuchania. Wbrew pozorom jest to dość problematyczne. Warto rozpocząć od rozmowy z najbliższymi- konwersacja nie jest możliwa, jeśli nie nauczymy się słuchać drugiej osoby. Ciekawym pomysłem jest również oglądanie filmów i seriali w obcym języku. Zapoznamy się z problematycznym akcentem. O ile na początku jest to wysoce kłopotliwe, to jednak po czasie okaże się to znacznie łatwiejsze.

Czytanie ze zrozumieniem możemy ćwiczyć decydując się na lekturę artkułów i czasopism w obcym języku. Podczas czytania warto wychwytywać słownictwo, które jest dla nas problematyczne. Istnieją również specjalne zestawy zadań, które umożliwiają podnoszenie umiejętności w tym zakresie.

Nauka języka obcego wymaga od nas dużej determinacji. Kluczowe jest zapoznanie się ze słownictwem, czytanie ze zrozumieniem, umiejętność słuchania i mówienia. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here