Odzyskiwanie danych z dysku to proces, który polega na ponownym uzyskaniu niedostępnych, w jakiś sposób zepsutych, utraconych, poniekąd uszkodzonych czy nawet niefortunnie sformatowanych danych z różnego rodzaju nośników pamięci i różnych sprzętów. Dane te, które zamierzamy odzyskać, mogły być zapisane właśnie na pamięci dodatkowej różnego rodzaju nośników w postaci plików, do których nie mamy już po prostu dostępu.

Odzyskiwanie danych z dysku – zadanie łatwe czy wymagające?

Na początku musimy z całą pewnością przyznać, że odzyskiwanie danych z dysku wcale nie jest procesem łatwym i oczywistym, jak niekiedy mogłoby się wydawać. Bardzo często sam proces dotyczy po prostu przywrócenia różnego rodzaju plików, które ja wspomnieliśmy, zostały uszkodzone, uległy zepsuciu, doszło do ich utraty lub sformatowania nośników pamięci, na których były one zapisane. Nośniki pamięci mogą być zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Z powodzeniem możemy wymienić tutaj dyski twarde HDD, dyski SSD, Flash, płyty CD, DVD, USB, taśmy magnetyczne oraz inne urządzenia elektroniczne, na których możliwe jest zapisanie danych. Ponadto wspomnieć należy, że odzyskiwanie danych z dysków może okazać się konieczne wtedy, kiedy doszło do fizycznego uszkodzenia danych na danym urządzeniu lub po prostu zaobserwowaliśmy, że uszkodzona została pamięć, na której tego typu pliki zostały zapisane. Warto wspomnieć również o tym, że sam proces dotyczy także logicznego uszkodzenia plików systemowych, co uniemożliwia podłączenie przez hosta. Ponadto musimy liczyć się z tym, że sam proces odzyskiwania danych bywa czynnością dość kosztowną, a niekiedy może nawet przekroczyć koszty związane z awarią uszkodzonego urządzenia elektronicznego czy sprzętu komputerowego.

Dlaczego dane zostały uszkodzone?

Przyjmuje się, że odzyskiwanie danych z dysku dotyczy dwóch głównych problemów. Wymienić tutaj należy uszkodzenia fizyczne oraz uszkodzenia logiczne, o których wspomnieliśmy. W przypadku uszkodzeń fizycznych wymienić musimy tutaj po prostu zepsucie, które bardzo często spowodowane jest błędami ludzkimi lub klęskami żywiołowymi. Oznacza to więc, że wymienione płyty CD oraz DVD mogą ulec a rysowaniem, dyski twarde mogą przestać działać w wyniku zniszczonej głowicy, niesprawnych silników czy awarii płytki drukowanej.  Ponadto taśmy mogą także pęknąć, przez co użytkowanie dysku, a tym samym korzystanie z zapisanych na nim danych będzie niemożliwe. Jednak wspomnieć musimy, że uszkodzenia fizyczne dysków lub innych nośników pamięci wcale niekoniecznie muszą oznaczać utratę danych. Jeżeli jednak zauważymy, że nasze urządzenia nie działają poprawnie, powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców, którzy oceniają rodzaj awarii. Samodzielnie podejmowane próby w tym zakresie mogą jedynie pogorszyć sytuację, a wtedy może nawet okazać się, że faktycznie doszło do utraty plików, co oznacza, że odzyskiwanie danych będzie konieczne.

W przypadku uszkodzeń logicznych musimy wymienić sytuacje, kiedy to ewentualny błąd nie dotyczy już jako tako problemu sprzętowego, ale wiąże się z związania mi na poziomie oprogramowania. Oznacza to, że odzyskiwanie danych z dysku w takim wypadku możemy kojarzyć również z uszkodzonymi poetyzacja mi i systemami plików, błędów nośników, trójkami usuniętymi i sformatowany mi, czy nadpisaniu danych. Warto wiedzieć o tym, że uszkodzenia logiczne mogą być nawet wynikiem złośliwego oprogramowania.

Podsumowanie

Zawsze warto pamiętać o tym, że odzyskiwanie danych wymaga od nas zarówno specjalistycznej wiedzy, jak i konkretnego doświadczenia w tym temacie. Wspomnieliśmy już o tym, że sam proces jest trudny i wymagający. By doszło do odzyskania utraconych danych konieczne może okazać się podjęcie szeregu działań, które poprowadzą do tego, że odzyskiwanie danych będzie w pełni skuteczne. Musimy się liczyć również z tym, że nie kiedy, gdy będziemy chcieli odzyskać utracone dane, może dojść nawet do uszkodzenia konkretnego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego, gdyż innego rozwiązania nie znajdziemy. Niewątpliwie jednak nie warto decydować się na samodzielne próby związane z odzyskiwaniem danych z dysku, gdyż możemy tylko i wyłącznie pogłębić problem.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here