Kwestia Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jest uwarunkowana prawnie, co podkreśla jej istotę w kontekście funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które przebywają na terenie zakładu jest obowiązkiem pracodawcy, który musi zapewnić swojej kadrze środki ochrony zbiorowej i indywidualnej.

Podstawa prawna

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 2016 roku, które zaczęło obowiązywać w kwietniu 2018 r., środkami ochrony indywidualnej nazywa się wszystkie środki, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane do noszenia lub trzymania przez osobę, w celu jej ochrony przed zagrożeniem. Do środków ochrony indywidualnej, zwanej także osobistą zalicza się: odzież ochronną i roboczą, robocze obuwie ochronne, hełmy, przyłbice, maski spawalnicze, okulary ochronne, słuchawki chroniące przed hałasem, maski przeciwpyłowe oraz aparaty wspomagające oddychanie, rękawice robocze, oraz przyrządy asekuracyjne i szelki bezpieczeństwa.

Zadbaj o odpowiedni asortyment

Niektóre środki z powyższego zestawienia wymagają cyklicznych zakupów ze względu na ich wysoki stopień podatności na zużycie. Warto zdecydować się na jednego dostawcę, który będzie w stanie realizować powtarzające się zamówienia, utrzymując tym samym pożądany poziom jakości. Szeroki wybór środków ochrony indywidualnej, w tym hełmów i odzieży roboczej znajdziesz w ofercie sklepu https://www.biurowi.pl/. Dzięki stronie kupisz profesjonalne gaśnice, rękawice ochronne, odzież i obuwie, a także niezbędne piktogramy oraz tablice umożliwiające odpowiednie oznaczenie.

Kategorie środków ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej dzieli się na trzy kategorie, które są bezpośrednio związane z podziałem zagrożeń, przed którymi mają chronić. Kategoria I – są to proste środki ochrony indywidualnej, które chronią przed minimalnym ryzykiem np. kontaktem z preparatami czyszczącymi o słabym działaniu. Do środków ochrony osobistej pierwszej kategorii należą m.in. okulary przeciwsłoneczne i rękawice ogrodnicze. Kategoria II – są to środki, które chronią przed średnim zagrożeniem. Do kategorii drugiej należą m.in. powszechnie znane hełmy, obuwie robocze, rękawice spawalnicze oraz panoramiczne okulary ochronne. Kategoria III – ta kategoria obejmuje najbardziej złożone środki ochrony indywidualnej, które chronią przed śmiertelnymi zagrożeniami lub nieodwracalnym uszczerbkiem na zdrowiu np. przyrządy asekuracyjne lub odzież ognioodporną.

Choć obowiązkiem zaopatrzenia pracowników w środki ochrony indywidualnej obarczony jest pracodawca, to i na pracowniku spoczywają pewne powinności. Wobec osoby, która nie korzysta z dostępnych środków ochrony indywidualnej, mimo występujących w miejscu pracy zagrożeń, może zostać zastosowana kara porządkowa. Warto zadbać o swoje zdrowie!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here