Pozycjonowanie witryn internetowych dla wielu osób wydaje się wysoce tajemną dziedziną i zupełnie niepotrzebną. Sporo sklepów internetowych czy witryn z wizytówką danej firmy oczekuje natychmiastowych rezultatów i często decyduje się na inwestycję w reklamy i rozliczanie za kliknięcie (tzw. system CPC). Niemal każdy właściciel serwisu internetowego ma wątpliwości przed inwestycją w działania SEO, ponieważ efekty często widoczne są dopiero po kilku miesiącach, a w tym czasie wymagane jest wyłożenie niemałych środków finansowych, które mówiąc kolokwialnie – po prostu się rozpływają. Jak pokazuje jednak praktyka, przy dobrym rozplanowaniu działań i rozpisaniu strategii SEO, można niewielkim kosztem wpłynąć na zdecydowaną poprawę widoczności witryny w wyszukiwarkach i to w niedługim czasie. Czy to wymaga specjalistycznej wiedzy i sporych nakładów finansowych? Wszystkie te kwestie poruszymy w dzisiejszym artykule.

Czym jest SEO?

Pod magicznym pojęciem SEO kryje się anglojęzyczne rozwinięcie “search engine optimization” czyli tłumacząc na język polski: “optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych”. Mówiąc to jeszcze prościej, pod działaniami SEO kryją się wszystkie czynności, które mają wpływ na wyświetlanie się witryny w wyszukiwarkach internetowych, takich jak światowy gigant Google, Bing czy Yahoo!.

Im lepiej zoptymalizowana zostanie witryna, tym większe zaufanie zbuduje w oczach wyszukiwarek. To z kolei przełoży się na widoczność strony internetowej i większą szansę na pokazywanie na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania pod konkretne frazy (hasła wpisywane przez użytkowników).

Jak można więc zauważyć, inwestycja w działania SEO przynosi trwałe efekty, które z biegiem czasu będą generować coraz to większy ruch przychodzący z wyszukiwarek. Co najważniejsze – za takie przejścia na naszą witrynę nie musimy płacić! Z tego też powodu decydując się na działania SEO, inwestujemy w reklamę, która w późniejszym czasie nie będzie wymagać praktycznie żadnych inwestycji. Można porównać to do postawienia szyldu reklamowego własnego biznesu na swojej posesji. Pieniądze na wykonanie takiej konstrukcji wydajemy raz, a za późniejsze efekty nie musimy już dodatkowo dopłacać.

Czym są czynniki rankingowe SEO?

Pod działaniami SEO kryje się całe mnóstwo mniejszych zadań, które pojedynczo nie mają tak wielkiej siły przebicia, ale zaopiekowane wszystkie razem, przynoszą ogromne rezultaty. Obecnie można wyróżnić ponad 100 różnych czynników, które mają wpływ na widoczność strony internetowej w wyszukiwarkach. Tym samym widać skalę i poziom zaawansowania prac SEO, które niestety kosztują zarówno sporą ilość czasu, jak i środków finansowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to inwestycja w przyszłość i sposób na bezpłatne pozyskiwanie nowych klientów.

Do najważniejszych czynników rankingowych zalicza się m.in. autorytet domeny (jakość i ilość linków przychodzących z innych stron internetowych), prędkość działania strony zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i komputerach stacjonarnych oraz poziom dopasowania treści na stronie do znajdującej się tam zawartości.

Strategia SEO dla biznesu

Najtrudniejszym zadaniem i jednocześnie najbardziej czasochłonnym, jest ustalenie globalnej strategii SEO. Tutaj trzeba uwzględnić m.in. priorytety sprzedażowe, dopasować frazy kluczowe do konkretnych kategorii produktowych, uwzględnić działania konkurencji, wydzielić moce przerobowe (jeżeli wdrożeniem zmian ma zajmować się osoba z wewnątrz) oraz uwzględnić regularne wsparcie agencji SEO (jeżeli na takowe wsparcie się zdecydujemy).

Stworzenie strategii SEO jest kluczowe, aby wdrożone działania przyniosły jak najlepszy rezultat w jak najkrótszym czasie. Trzeba mieć świadomość tego, że niewłaściwa strategia SEO przyczynia się do marnotrawienia zasobów i tzw. przepalania budżetu marketingowego. Wymienić tu trzeba m.in. opisywanie i optymalizację kategorii produktowych o niskim lub nawet zerowym potencjale czy też inwestycję w artykuły sponsorowane na witrynach, które nie przynoszą żadnej, wymiernej korzyści.

Najważniejsze elementy działań SEO

Tak jak wspomnieliśmy, czynników rankingowych wpływających na widoczność witryny w wyszukiwarkach internetowych jest bardzo dużo. Trzeba w tym temacie uwzględnić działania typu front-end, czyli na warstwie widocznej dla użytkowników (np. opisy kategorii, opisy produktów, metadane, zoptymalizowane grafiki), działa back-end czyli prace typowo programistyczne, które wpływają na prędkość, funkcjonalność i bezpieczeństwo witryny oraz działania zewnętrzne, np. w formie budowania zaplecza linkowego (artykuły gościnne, artykuły sponsorowane).

Ile kosztują działania SEO dla biznesu?

Podobnie jak przy wszystkich innych działaniach marketingowych, im więcej jesteśmy w stanie zainwestować, tym lepsze rezultaty możemy osiągnąć w krótszym czasie (o ile inwestycja ta będzie realizowana z głową). Ciężko mówić o konkretnych kosztach, ponieważ wszystko zależy od dywersyfikacji zadań. Wyższe koszty poniesiemy, jeżeli zdecydujemy się na kompleksowe wsparcie agencji, nieco niższe jeżeli zdecydujemy się na działania hybrydowe, a najniższe, jeżeli zatrudnimy do tego odpowiednio doświadczoną osobę lub niewielki zespół.

Najczęściej w przypadku niewielkich sklepów internetowych trzeba liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych miesięcznie. Jeżeli jest to biznes niskodochodowy (produkty o niewielkiej marży), wtedy warto poświęcić nieco czasu na edukację w zakresie podstawowych działań SEO i wszystko robić samodzielnie. Niestety trzeba liczyć się z tym, że zgodnie z teorią SEO, za efekty w tym przypadku płacimy przede wszystkim swoim czasem spędzonym na optymalizacji witryny. Niemniej jednak optymalizacja SEO w pojedynkę (będąc jednocześnie właścicielem serwisu i odpowiadając za wszystkie aspekty działania witryny) to praktycznie istne szaleństwo.

Kiedy widać efekty działań SEO?

Każdy specjalista SEO jednoznacznie stwierdzi, że w działaniach SEO trzeba mieć ogromną cierpliwość i odporność na niekorzystne, aczkolwiek często tymczasowe zmiany, widoczne w wynikach wyszukiwania. To oczywiście szczera prawda i w tym zakresie praktycznie nic nie dzieje się z dnia na dzień. Na efekty optymalizacji SEO trzeba poczekać średnio od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy – wszystko zależy m.in. od branży i konkurencyjności. Dokonując wszelkich zmian na witrynie trzeba liczyć się z tym, że na efekty takich zmian przyjdzie nam nieco poczekać.

Partnerem publikacji jest serwis informacyjny Joblife.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here