Lokalizator GPS to coraz częściej wybierana metoda na zabezpieczenie auta przed kradzieżą, szczególnie w połączeniu z immobilizerem. Zasada działania lokalizatora jest bardzo prosta. Urządzenie odbiera sygnał z satelity i przesyła go do serwera, który przekształca go na współrzędne GPS, a te z kolei możemy odebrać bezpośrednio na naszym urządzeniu — laptopie lub smartfonie.

Czy warto wyposażyć auto w lokalizator GPS?

Chociaż liczba kradzionych aut z roku na rok spada, nie oznacza to, że problem udało się zupełnie wyeliminować. Coraz częściej złodzieje otrzymują zlecenie na daną markę lub drogie części do konkretnego modelu. Samochody kradzione są nawet ze strzeżonych parkingów oraz zamkniętych garaży! Proceder szczególnie zauważalny jest w dużych miastach. Jeśli nie jesteśmy w stanie szybko ustalić miejsca pobytu auta, szybko zostaje ono pozbawione numerów identyfikujących, przetransportowane za granicę lub po prostu rozłożone na części.

Lokalizatory GPS pozwalają nam szybko ustalić miejsce pobytu naszego auta, co ma szczególne znaczenie w przypadku próby kradzieży. Urządzenie odbiera sygnał z satelity i przetwarza je na dane GPS, a te z kolei możemy odczytać na laptopie czy urządzeniu mobilnym, na którym zainstalowana jest dedykowana aplikacja. Najlepsze lokalizatory współpracują po prostu z mapami Google, przez co są wręcz niezawodne. Wybierając je, warto postawić na modele od sprawdzonych producentów, które cieszą się najlepszymi opiniami użytkowników. Urządzenie można zamontować bez znaczącej ingerencji we wnętrze auta, co jest jego zdecydowaną zaletą.

Czy lokalizator zawsze działa?

Lokalizatory są zwykle zasilane z akumulatora, więc działają niezależnie czy auto jest w ruchu, czy na parkingu. Emitowany sygnał jest możliwy do wykrycia, ale podobnie jak telefon, tylko w momencie wysyłania i odbierania sygnału, czyli logowania się do sieci. Modele zasilane niezależną wewnętrzną baterią mają podany przez producenta czas pracy, który można też sprawdzić w aplikacji. Sam lokalizator jednak nie wystarczy, aby mieć 100-procentową pewność, że auto jest bezpieczne. Najlepiej, jeśli w samochodzie znajduje się również immobilizer, który utrudni zapłon i uruchomienie auta.

Gdzie umieścić lokalizator?

Warto przemyśleć, gdzie umieścić lokalizator GPS w naszym aucie. Złodzieje samochodów od razu sprawdzą najczęściej wybierane miejsca, m.in. zagłębienia podwozia, ale też zakamarki we wnętrzu jak schowki czy apteczka, koło zapasowe, a nawet skrzynka z bezpiecznikami. Tymczasem im później znajdą nadajnik, tym większe szanse, że policja dojedzie na czas do ostatniego miejsca, w którym logowało się urządzenie. Wybierzmy więc miejsce, które nie będzie tym, najczęściej wymienianym na forach w Internecie.

Wiele osób zastanawia się, czy lokalizator jest legalny. Ważne, aby pamiętać, że nie musimy mieć pozwolenia na założenie systemu GPS w swoim prywatnym aucie. Mogą to robić również właściciele firm, którzy dysponują całą flotą samochodów. Coraz częściej, zwłaszcza droższe modele, są w tego typu zabezpieczenie wyposażone fabrycznie. Nielegalne jest natomiast zakładanie lokalizatora przez osoby prywatne bez wiedzy właściciela auta, wyjątkiem są prywatni detektywi, śledzący daną osobę na zlecenie. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here