Pies nagle źle się czuje – co robić?

0

Psy bywają niesforne i kapryśne, to zupełnie normalne zachowania. Bywają również potulne i przyjacielskie. Czasami potrafimy na nie narzekać, a czasami chwalimy się nimi, komu tylko możemy i pękamy z dumy. Bywa różnie, jednak, czy potrafimy dobrze odczytywać i słuchać naszych pupili, kiedy czują się źle i jasno nam to sygnalizują? Co robić i jak reagować, kiedy pies nie czuje się najlepiej i nie zachowuje się naturalnie? Podpowiadamy.

Dziwne zachowania u psa, czyli jakie?

Martwiąc się o swojego pupila, musimy dokładnie określić listę „dziwnych zachowań”, które dotyczą naszego czworonoga. Jest to pojęcie bardzo szerokie, dlatego, jeśli zdecydujemy zgłosić się do weterynarza, nie możemy tego zbagatelizować.

Do zachowań odbiegających od normy, które mogą wskazywać na złe samopoczucie psa zaliczają się:

– brak aktywności i dużo snu podczas dnia (wcześniej pies był bardzo aktywny),

– brak chęci na dotyk w okolicach brzucha, uszu, etc. (wcześniej pies uwielbiający pieszczoty),

– wycofanie, lękliwość, warczenie (wcześniej pies potrzebujący i kochający bliskość i kontakt z ludźmi).

To tylko nieliczne przykłady zachowań, które powinny skłonić Cię do obserwacji. Jeśli zadziało się to nagle, a w szczególności Twój pies przejawia agresywne zachowania względem Ciebie, jest weekend i nie wiesz, gdzie się udać, to najlepszym wyborem będzie przychodnia weterynaryjna. Wiele z nich oferuje dyżur weterynaryjny weekendowy – Wrocław, duże miasto, bez problemu dysponuje taką ofertą. Lepiej, nawet jeśli nie jesteśmy pewni, zawieźć pupila i być spokojnym, niż później żałować.

Apatyczny pies – co robić?

Twój pies stracił nagle ochotę do zabawy i nie ma energii? Sprawdź, czy Twój pupil nie ma innych objawów, które mogłyby być niepokojące. Nie jest chętny do spacerów, ba, nawet do jedzenia? A może ma suchy, ciepły nos, problemy z wypróżnianiem się, bezpodstawne zadyszki, wymioty? To są poważne problemy. Jeśli nic poza apatią nie występuje, to może oznaczać to tylko tyle, że nasz pupil nie ma ochoty na zabawę. Jeśli powyższe objawy współistnieją, to nie należy jeszcze panikować.

Apatyczny pies może mieć również problemy z trawieniem, dlatego potrzebuje np. zwymiotować czy mieć biegunkę. W ten sposób prawdopodobnie sprawi, że będzie mu lepiej na żołądku. Sytuacja więc nie jest jeszcze niebezpieczna. Wystarczy wtedy zadbać o to, by pies przez kilka godzin nie miał jedzenia. To pomoże sprawdzić, czy jego problemy były związane z żołądkiem.

Rozdęty brzuch u psa, który jest osowiały i apatyczny może już świadczyć o problemach. Szczególnie u psów większych ras. Może to być spowodowane np. skrętem kiszek, co jest niebezpieczne dla pupila i wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza. Dlatego jak najszybciej powinniśmy zawieźć psa do lecznicy. Jeśli stan psiej apatii trwa długo, to również powinno być skonsultowane z weterynarzem, który zapewne wdroży odpowiednie leczenie.

A może to borelioza?

Diagnozy na pewno nie możemy stawiać sami. Borelioza to choroba, która wywoływana jest przez krętki przenoszone przez kleszcze. Jeśli w ostatnim czasie lub nawet kilka/kilkanaście miesięcy temu Twojego czworonoga ugryzł kleszcz, a Ty za późno go odkryłeś, to być może właśnie z tym teraz może zmagać się Twój pupil.

Możliwe objawy przy boreliozie

Do popularnych objawów, które może wywoływać borelioza zaliczają się np. apatia oraz brak apetytu. Jeśli do tej pory Twój pupil był łasuchem i nagle przestał jeść, to powinien być dla Ciebie znak ostrzegawczy. Równie mocno powinno zastanowić Cię, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy ze stawami. Mogą to być kłopoty przy wstawaniu, siadaniu lub obrzęki. Wiadomo, że u psów starców nie będzie to aż tak zauważalne, jak u młodszych osobników, jednak, jeśli znasz swojego zwierzaka bardzo dobrze, to bez względu na jego wiek, będziesz w stanie to dostrzec.

Co robić?

Nie diagnozuj psa sam. Udaj się do weterynarza. Wykona on potrzebne badania. Jeśli okaże się, że to prawda, to wdroży on antybiotykoterapię. Pomocne będą również leki przeciwgorączkowe i środki przeciwzapalne.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here