Co to jest rekuperacja?

0

Alternatywą dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej jest rekuperacja. To nowoczesny sposób wymiany powietrza w budynku, a zatem odprowadzania zużytego i doprowadzania świeżego. Rekuperacja nie ma sobie równych w tym zakresie. Zobacz, na czym ona polega i jakie możesz mieć z niej korzyści.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest wydajnym sposobem na dostarczanie do pomieszczeń świeżego powietrza i odprowadzanie z nich zużytego. Wszystko odbywa się przy pomocy specjalnej instalacji, której centralnym miejscem jest urządzenie elektryczne – rekuperator. To on posiada wbudowane wentylatory, które wspomagają ruch powietrza, a także filtry, które je oczyszczają. W rekuperatorze zamontowany jest również wymiennik ciepła. Odpowiada on za pobieranie energii z odprowadzanego z budynku zużytego powietrza i przekazanie go świeżemu, czyli doprowadzanemu do domu.

Jakie korzyści daje rekuperacja?

W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej rekuperacja jest procesem w pełni zautomatyzowanym. To bardzo wygodne rozwiązanie, które zdejmuje z inwestora obowiązek pamiętania o podejmowaniu kroków do zapewnienia ruchu powietrza w domu. Sama rekuperacja ma także wiele innych korzyści.

Wentylacja powietrza odbywa się non-stop

Rekuperacja przez cały czas zapewnia wentylację powietrza na odpowiednim poziomie. Wystarczy odpowiednie ustawienie rekuperatora. Co ważne, wszystkie jego działania wykonywane są non-stop. Proces wentylacji nie jest bowiem zależny od różnicy ciśnień, jakie znajduje się w budynku oraz na zewnątrz. To szczególnie ważne latem, kiedy wentylacja grawitacyjna praktycznie nie działa.

Dostęp do świeżego i czystego powietrza

Korzyścią z posiadania systemu rekuperacji jest dostęp do świeżego powietrza. Nie trzeba otwierać okien, a nawet wychodzić z domu, żeby je poczuć. Bardzo ważną jego cechą jest również czystość. Powietrze, które trafia do pomieszczeń, jest dodatkowo filtrowane w rekuperatorze. Eliminowane są z niego wszelkie bakterie, wirusy, zanieczyszczenia, a także kurz.

Zmniejszenie strat cieplnych

W trakcie pracy rekuperatora dochodzi do wymiany ciepła. Odbywa się ona z udziałem zużytego i świeżego powietrza. Nie mieszają się one, lecz z odprowadzanego jest odzyskiwane ciepło. Wymiennik zajmuje się przekazaniem go do świeżego powietrza. Do pomieszczeń rozprowadzane jest więc już powietrze ogrzane. Zimą powoduje to zmniejszenie strat cieplnych, co można zauważyć przy wentylacji grawitacyjnej, kiedy otwierane są okna. Ciepłe powietrze pozwala również na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania. Można zmniejszyć jego intensywność, a co za tym idzie, obniżyć zużycie paliwa.

Podsumowanie

Rekuperacja jest wydajnym systemem zapewniającym wentylację powietrza w budynku. Można dzięki niej zapobiec powstawaniu grzybów i pleśni, które są częstym efektem korzystania z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja umożliwia stały dostęp do świeżego, czystego oraz ogrzanego powietrza. Dzięki temu organizm lepiej funkcjonuje, a wszelkie zanieczyszczenia są odprowadzane poza budynek.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here