Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy. W domach pracują kotły, które dostarczają ciepło do pomieszczeń oraz ogrzewają wodę. Tylko, czy kominy zostały do tego przygotowane? Czy zostały wyczyszczone? Z tego artykułu dowiesz się, kiedy przeprowadzać czyszczenie komina i dlaczego to ważne!

Niskie temperatury dają się we znaki. Dlatego należy ogrzewać pomieszczenia – dzięki temu będzie nam cieplej, a w domu nie pojawi się grzyb oraz pleśń. Niezwykle ważną rolę w tym odgrywa sprawna instalacja grzewcza, łącznie z kotłem. Istotne jest również zadbanie o to, aby komin był wyczyszczony. Dlaczego?

Dlaczego czyszczenie kominów jest ważne?

Kominy pełnią ważną funkcję w całej instalacji grzewczej. Odprowadzają poza budynek dym oraz spaliny z kotłów. Pozbywają się zatem wszystkich skutków ubocznych ogrzewania. Dzięki temu kotły mogą prawidłowo funkcjonować.

Jednak podczas pracy kominów można zauważyć, że często są one zapchane. Nie wszystkie zanieczyszczenia są odprowadzane na zewnątrz – część z nich pozostaje w różnych miejscach konstrukcji. Wtedy też zmniejszają jej przekrój. Co za tym idzie, spada wydajność kominów, a w efekcie urządzeń grzewczych.

Ponadto wszystkie sadze, które pozostają w kominach, stają się niebezpieczne. Kiedy będzie ich zbyt dużo, mogą wywołać pożar. Pojawia się ryzyko, że przeniesie się on na cały dom – wtedy będzie stanowić zagrożenie nie tylko dla budynku, ale także wszystkich mieszkańców oraz osób, które w tym czasie w nim przebywają

Z wymienionych wyżej względów czyszczenie kominów jest bardzo ważne. To również czynność, którą nakazują polskie przepisy.

Kiedy przeprowadzić czyszczenie kominów?

Czyszczenie kominów to kwestia zadbania o bezpieczeństwo swoje, rodziny, ale również postępowanie zgodnie z przepisami. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) dokładnie podaje, ile razy w ciągu roku należy przeprowadzić taką czynność. Zgodnie z przytoczonymi przepisami, czyszczenie kominów powinno odbywać się:

  • – 4 razy w ciągu roku w przypadku kominów dymowych,
  • – 2 razy w ciągu roku w przypadku kominów spalinowych,
  • – 1 raz w roku w przypadku kominów wentylacyjnych.

Całą procedurę czyszczenia kominów warto przeprowadzać tuż po zakończeniu sezonu grzewczego, jak i przed rozpoczęciem kolejnego. Wtedy będzie pewność, że konstrukcja jest przygotowana do sprawnego odprowadzania spalin oraz dymu, co wpłynie na efektywne działanie kotła.

Jak wyczyścić komin?

Kominy są prostymi, ale wysokimi konstrukcjami. Ich czyszczenie można przeprowadzić we własnym zakresie, jednak zawsze najlepsze jest skorzystanie z pomocy fachowców. Kominiarze są w tym aspekcie bardziej doświadczeni, a poza tym mają odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Czyszczenie kominów przeprowadza się za pomocą odpowiedniego osprzętu. Zalicza się do niego:

  • – lina z kulą oraz szczotką,
  • – zestaw prętów,
  • – zestaw przepychaczy,
  • – narzędzia frezujące.

Podsumowanie

Kominy mają za zadanie odprowadzać spaliny oraz dym z urządzeń grzewczych. Dzięki temu kotły mogą pracować wydajnie, a zanieczyszczenia nie przedostają się do wewnątrz budynku. Czyszczenie kominów należy więc przeprowadzać kilka razy w ciągu roku – w zależności od rodzaju konstrukcji. To gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa i uniknięcie pojawienia się pożaru wywołanego zbyt dużą ilością zgromadzonych sadz.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here