Dziś Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Z tej okazji podpowiadamy co zrobić, gdy dochodzi do łapówkarstwa lub przekupstwa.

Z pewnością każdy z nas wie, czym jest korupcja. Nawet jeżeli ktoś nie jest w stanie podać jej precyzyjnej definicji, to potrafi podać jej przykłady. Wiążemy ją z politykami, urzędnikami czy lekarzami, którzy za odpowiednią kwotę pieniędzy lub daną korzyść majątkową wykonają pewne określone czynności – wydadzą pozwolenia, skierują na badania czy uchwalą ustawę. Zdawać sobie trzeba również sprawę z tego, że korupcja istnieje także w sektorze prywatnym. Łapówkarstwo w biznesie jest również przestępstwem i może prowadzić do skazania sprawców na karę pozbawienia wolności.

Najczęściej spotykanymi działaniami o charakterze korupcyjnym są przekupstwo (łapownictwo), wykorzystywanie środków budżetowych i majątku publicznego do celów prywatnych lub osobistych korzyści, płatna protekcja, handel wpływami, np. poparcie w wyborach, nieprawidłowości dotyczące zamówień publicznych, kontraktów, koncesji czy decyzji sądów, uchylanie się przed obowiązkiem celnym, podatkowym itp., świadome, niezgodne z prawem dysponowanie środkami z budżetu państwa i majątkiem, który jest dobrem publicznym, faworyzowanie, nepotyzm, kumoterstwo.

Osoby, które dotknęła korupcja lub są jej świadkami powinny poinformować o tym Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie (tel. 17 858 29 44, e-mail: korupcja@rz.policja.gov.pl). O każdym przypadku korupcji można poinformować również  Policję, prokuraturę, Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA – telefon: 800 808 808, e-mail: sygnal@cba.gov.pl) czy Ministerstwo Zdrowia (e-mail na adres: antykorupcja@mz.gov.pl.).

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here