Pręty zbrojeniowe ze stali odpowiedniego gatunku to jeden z najważniejszych materiałów z perspektywy inwestorów planujących budowę domu. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do wykonywania zbrojeń. To określenie stosuje się dla techniki polegającej na zatopieniu prętów (ale też, w mniejszym stopniu, innych wykonanych z tego surowca detali) w betonie. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa wytrzymałość całej konstrukcji, czyniąc ją tym samym trwalszą i bezpieczniejszą. Co więc należy wiedzieć o stali konstrukcyjnej, planując inwestycję?

Stal zbrojeniowa – właściwości technologiczne. Wytrzymałość na rozciąganie, ciągliwość i granica plastyczności – jakie wymagania musi spełnić?

By stal mogła posłużyć do wykonania zbrojeń, powinna spełniać kilka wymagań jakościowych. Najważniejsze pod względem przydatności do wykorzystania w zbrojeniach parametry to:  

 • – twardość;
 • – wytrzymałość na rozciąganie;
 • – ciągliwość;
 • – granica plastyczności.

  Stal zbrojeniowa nie jest jednolitą grupą materiałów budowlanych. Zaliczamy do niej różne stopy, znacznie różniące się między sobą, jeśli chodzi o podstawowe właściwości. Producenci stali zaliczają do niej następujące klasy:  

 • – A-0;
 • – A-I;
 • – A-II;
 • – A-III;
 • – A-IIIN.

Dwie pierwsze, ze względu na niewielką wytrzymałość, są przeznaczone do wykonywania zbrojeń przenoszących niewielkie obciążenia – przede wszystkim jego bocznych fragmentów. Inwestorzy i pracownicy budowlani mogą stosunkowo łatwo odróżnić je od trzech pozostałych, które mają charakterystyczną, żebrowaną powierzchnię.   

Gdzie wykorzystuje się stal zbrojeniową? Zastosowanie w budownictwie indywidualnym. Co warto wiedzieć, przygotowując się do budowy domu?

Zbrojenia wykonuje się między innymi w elewacjach, nadprożach, elementach nośnych, schodach, wylewkach, stropach, wieńcach, tarasach, fundamentach, pociągach i dachach. Specyficznym rodzajem zbrojenia jest zbrojenie podtynkowe, służące do zwiększenia wytrzymałości tynku lub docieplenia elewacji.    

Właściwie dobrana stal zbrojeniowa. Dlaczego solidna stal ma ogromne znaczenie w budowie domu? Jakie cechy konstrukcji od niej zależą?

Najważniejszym zadaniem zbrojeń jest zwiększenie wytrzymałością na rozciąganie poszczególnych elementów budynków. Ma to pozytywny wpływ na ich trwałość oraz odporność na niekorzystne czynniki – zwłaszcza duże obciążenia. W przypadku klasycznych zbrojeń, połączenie prętów i innych elementów stalowych z betonem określa się mianem konstrukcji zbrojeniowych, znacznie bardziej odpornych na pękanie.  

Kątowniki i pręty żebrowane. W jakiej postaci można nabyć stal zbrojeniową? Czym należy kierować, się, wybierając stal do budowy domu? 

Stal zbrojeniowa dostępna jest w różnych formach. W budownictwie największe znaczenie mają:  

 • – pręty: najważniejsza i najczęściej wykorzystywana grupa wyrobów ze stali konstrukcyjnej. Z ich zastosowaniem wykonuje się większość konstrukcji zbrojeniowych;
 • – strzemiona: mają postać kwadratów wykonanych z giętego pręta zbrojeniowego różnej grubości. Służą do łączenia poszczególnych prętów wchodzących w skład zbrojenia;
 • – kątowniki i profile stalowe: stosowane pomocniczo, zwłaszcza w wewnętrznych częściach budynku.

Wszystkie typy elementów zbrojeniowych można kupić na https://www.castorama.pl/produkty/budowa/cementy-i-zaprawy-budowlane/zbrojenie/stal-zbrojeniowa.html.

Pręty i inne materiały budowlane. Gdzie kupić stal zbrojeniową? Jak wybrać dostawcę wysokiej jakości materiałów w przystępnej cenie?

To, gdzie kupimy pręty zbrojeniowe, ma ogromne znaczenie dla przebiegu i kosztów całej inwestycji. By uniknąć niepotrzebnych wydatków i ewentualnych problemów, warto wybierać sklep, który zagwarantuje wysoką jakość wyrobów stalowych przy jednoczesnej przystępnej cenie. Taka oferta dostępna jest na https://www.castorama.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here