Wśród ulubionych typów biżuterii, kolczyki cieszą się szczególną popularnością, z uwagi na ich uniwersalność. Ozdoba ta może być noszona na co dzień, a odpowiednio dobrana, stanowi też niezwykle elegancki dodatek na specjalne uroczystości. Aktualnie ozdoby robione ręcznie, zyskują coraz więcej zwolenników, z uwagi na możliwość dostosowania modelu do własnych preferencji, a także związaną z tym satysfakcję. Wyroby samodzielne to idealny pomysł na prezent, biznes, ale też na użytek własny. Sama część ozdobna stanowi kwestię gustu i inwencji twórczej, ale zapięcie w kolczykach powinno zostać starannie przemyślane i dostosowane do potrzeb użytkownika.

Podział baz do kolczyków

Bazy do kolczyków to popularne półprodukty, na których powstaje końcowa biżuteria. Charakteryzują się różnym kształtem, jak i różnego rodzaju możliwościami, dlatego ich odpowiedni dobór, w zależności od formy projektu, jest bardzo ważny. Z ich użyciem możliwe jest wykonanie zarówno kolczyków wiszących, jak i wkrętek. W wytwórstwie kolczyków stosuje się różnego rodzaju procesy, które pozwalają na osiągnięcie szerokiej gamy efektów końcowych. Możliwe jest naklejanie ozdób, ale też ich mocowanie, np. wykorzystując zaciski do kamieni, podobne do tych, stosowanych w pierścieniach.

Bazy do kolczyków podzielić można ze względu na rodzaj zapięcia, jak i sposób mocowania elementów ozdobnych. Wśród różnego rodzaju zapięć, wyróżnia się przede wszystkim:

W przypadku podziału z uwagi na sposób mocowania elementów ozdobnych, wyróżnia się bazy: 

  • – do zawieszania, 
  • – do zaciskania (np. kamieni),
  • – do zakuwania (np. cyrkonii), 
  • – do wklejania (np. pereł), 
  • – do ozdób z żywicy i masy perłowej, 
  • – do grawerowania. 

Czym kierować się przy wyborze bazy do kolczyków?

Wybierając bazę do danego projektu, nie należy kierować się jedynie estetyką, ale też właściwościami konkretnego rozwiązania. Dobrze dobrana baza, to gwarancja dużej trwałości końcowej kompozycji, która przełoży się na satysfakcję twórcy, klienta bądź obdarowanej osoby. Przed wyborem, należy uwzględnić kilka kryteriów, których dotyczyć będzie końcowy wyrób. 

Wśród kwestii technicznych, dość istotna jest długość i waga kolczyków. Jeśli będą one posiadały ciężkie ozdoby bądź na kompozycję będzie składało się wiele elementów, niektóre zapięcia nie sprawdzą się. W takim przypadku klipsy się zsuną, a sztyfty będą za bardzo obciążały przednią cześć ucha, nieestetycznie naciągając przy tym dziurkę. Wiąże się to bezpośrednio z kryterium wygody, które również należy uwzględnić przy planowaniu danego projektu. 

Biorąc pod uwagę kwestie estetyczne, należy się zastanowić nad tym, czy model będzie minimalistyczny, czy może bardziej okazały, charakteryzujący się przepychem. Szczególnie w tym drugim przypadku, świetnie sprawdzą się bigle angielskie, które cechują się niezwykłą elegancją. Istotne są też okazje, na jakie kolczyki będą zakładane. Eleganckie kolacje, czy gale pozwalają na wybór skomplikowanych form, ponieważ podobne wyjścia nie związane są z przesadną aktywnością, podczas której złożone projekty mogłyby przeszkadzać. W przypadku noszenia kolczyków na co dzień, o wiele bardziej sprawdzą się proste kompozycje, nie zaczepiające się o włosy, czy nakrycia głowy. 

Ostatnim, ale równie ważnym kryterium, jest samo dopasowanie zapięcia do estetyki wyrobu biżuteryjnego, tak, by końcowy produkt stanowił spójną całość, a nie wyraźne rozgraniczenie, między elementem ozdobnym, a mocującym. 

Porównanie zapięć – bigle, a sztyfty

Wśród bigli, za podstawowy podział uważa się trzy kategorie – angielskie, otwarte i zamknięte. Bigle angielskie wyposażone są w mechanizm z małym i eleganckim zawiasem, działającym na zasadzie zatrzasku, który zapobiega wysuwaniu się kolczyków z ucha. W przypadku bigli zamkniętych, drucik zaczepia się o haczyk, zamontowany przy zapięciu, a bigle otwarte stanowią wygięty drucik, bez dodatkowego zabezpieczenia. 

Sztyfty także różnią się swoimi modelami, chociaż ich systematyka nie jest tak ściśle określona. W zależności od przeznaczenia, sztyfty mogą posiadać metalowe kółeczko, na którym można zawiesić ozdoby, blaszki o różnych kształtach, do których można przykleić dekoracje bądź elementy do zaciskania, czy mocowania kamieni i kryształów. Sam drucik może być gładki lub posiadać gwint, dla lepszego osadzenia zatyczki. 

Zarówno bilgle, jak i sztyfty, stanowią popularne rodzaje baz do kolczyków, a chociaż można stosować je zamiennie, to zdecydowanie bigle lepiej sprawdzą się w przypadku kolczyków ze złożonymi elementami wiszącymi. Takie zapięcie jest też niezwykle eleganckie, szczególnie w przypadku typu angielskiego. Sztyfty natomiast, będą idealnym rozwiązaniem do prostszych kolczyków, przeznaczonych dla osób, które cenią sobie dużą aktywność i swobodę.  

Jak wybierać bazy do kolczyków?

Chcąc mieć pewność, że wybrana baza idealnie sprawdzi się w danym modelu kolczyków, warto już na etapie projektowania uwzględnić konkretny półprodukt. Przed podjęciem decyzji, pomocne będzie też rozeznanie się w dostępnych rozwiązaniach i możliwościach, jakie dana baza oferuje. 

Partner artykułu to:


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here