Podatek od nieruchomości dotyczy nas w sytuacji, gdy kupujemy mieszkanie, działkę, garaż lub budujemy dom. By spełnić swój obowiązek podatnika, musimy w takich wypadkach składać deklaracje podatkowe – możemy zrobić to w urzędzie lub wybrać deklaracje online. Co dokładnie warto wiedzieć na temat podatku od nieruchomości?

  • Deklaracje podatkowe – podatek od nieruchomości
  • – Jak zapłacić podatek? Deklaracje online
  • – Rodzaje podatków od nieruchomości
  • – Deklaracje podatkowe – co się stanie, jeśli nie zapłacimy?

Deklaracje podatkowe – podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości – a konkretnie jego wysokość – ustalana jest przez odpowiedni organ gminy. W celu identyfikacji właściciela nieruchomości przeprowadzane są określone procedury, a deklarację IN-1 lub deklarację DN-1 należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Obowiązek zapłacenia podatku pojawia się pierwszego dnia miesiąca w miesiącu następującym po tym, w którym doszło do zakupu nieruchomości. Podatek musimy  zapłacić także wtedy, gdy dotyczy nas posiadanie zależne lub wieczyste użytkowanie. 

Dodatkowych informacji dotyczących podatku od nieruchomości może nam udzielić infolinia krajowej informacji skarbowej. 

Jak zapłacić podatek? Deklaracje online

Podatek od nieruchomości można opłacić osobiście, a także w formie e-deklaracji. E-deklaracje są rozwiązaniem wykorzystywanym coraz częściej – to szybki, nieskomplikowany i wygodny sposób na spełnienie swojego obowiązku. Wszystkie niezbędne formalności docierają do ministerstwa finansów za pośrednictwem sieci internetowej, a my nie musimy nawet wychodzić z domu. 

Podatek można zapłacić w kasie gotówką, lub też dokonując przelewu. By ustalić wysokość kwoty, możemy skorzystać z kalkulatora deklaracji online – dzięki któremu poznamy stawki, przygotujemy niezbędne dokumenty i wykonamy wpłatę. 

Jak wyglądają terminy, które obowiązują przy płaceniu podatku od nieruchomości? Podatek opłaca się raz w miesiącu, do 15 dnia danego miesiąca (w przypadku osób prawnych). W innej sytuacji obowiązują nas 4 rozłożone proporcjonalnie raty, które spłacamy do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. 

Rodzaje podatków od nieruchomości

Podatek za grunt – nie dotyczy jedynie gruntów leżących pod wodami płynącymi i kanałami do żeglug, pasów drogowych, dróg oraz użytków rolnych i lasów. Dodatkowym wyjątkiem są lasy, w których jest prowadzona działalność gospodarcza, użytki ekologiczne i nieużytki. Wysokość podatku zależy od przeznaczenia gruntów. 

Podatek za budynek jest uzależniony od powierzchni użytkowej. Z opłat są wyłączone są budynki gospodarcze przeznaczone dla działalności rybackiej i rolnej oraz zabytki. 

Podatek za budowlę płacony jest przez osoby, które prowadzą w budowlach działalność gospodarczą. Dotyczy to więc na przykład straganów, stojaków lub namiotów. Wysokość podatku zależy głównie od wartości budowli.

Konsekwencją niezapłaconego podatku od nieruchomości są zawsze narastające odsetki – nie warto więc uciekać od wypełnienia obowiązku. W przypadku zalegania z płatnościami – może zostać wszczęta egzekucja.

Wyżej opisane treści mają charakter informacyjny – nie należy jednak bagatelizować podatku od nieruchomości, gdyż złożenie odpowiedniej deklaracji jest naszym obowiązkiem (podobnie jak podatek PIT). Konieczność zapłaty istnieje zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Więcej informacji na temat wymaganego przez ministerstwo finansów podatku od nieruchomości znajdziesz na stronie https://przyjazne-deklaracje.pl/podatki-od-nieruchomosci/.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here