Wieczorny relaks przy lampce wina, spotkanie ze znajomymi czy rodzinna uroczystość – istnieje wiele powodów, dla których alkohol pojawia się w naszym życiu. Jego sporadyczne spożywanie nie powinno prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jednak jego nadużywanie stanowi już poważny problem. Wiele osób ma jednak kłopot z rozróżnieniem nieszkodliwego zamiłowania do trunków od choroby alkoholowej. Zatem jak ją rozpoznać?

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu etylowego. Jego objawy mogą przyjmować postać psychiczną oraz fizyczną, a alkoholik nieustannie odczuwa uporczywe pragnienie sięgnięcia po „kieliszek” dla poprawy samopoczucia. Uzależniony kompletnie traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu, co nie jest zależne od jego woli.

Alkoholizm może dotknąć każdego

Określenie „alkoholik” często przywodzi skojarzenia z osobami biednymi, bezdomnymi, które swoje życiowe niepowodzenia rekompensują sobie stanem upojenia alkoholowego. Uzależnienie może jednak dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku czy statusu materialnego. Z chorobą alkoholową zmagają się także osoby z wyższym wykształceniem, pochodzące z zamożnych rodzin. Alkoholizm najczęściej rozwija się niepostrzeżenie, przechodząc stopniowo w kolejne fazy, z których każda kolejna przyczynia się do rujnowania życia osoby uzależnionej oraz współuzależnionych.

Alkoholizm – kto jest zagrożony?

Bardzo trudno rozgraniczyć upodobanie do picia alkoholu i moment, w którym przeradza się ono w chorobę alkoholową. Początkowe fazy alkoholizmu przyjmują niepozorny przebieg, objawiając się m.in. sięganiem po alkohol w sytuacjach stresowych czy podczas utrzymującego się podłego samopoczucia. Sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna, gdy lampka wina staje się stałym dodatkiem do posiłków, a spotkania ze znajomymi są tylko pretekstem do picia. Niepokojącym sygnałem świadczącym o rozwoju uzależnienia jest także spożywanie alkoholu w samotności, stopniowe zwiększanie jego dawek, a także picie do „urwania filmu”.

Kiedy można mówić o alkoholizmie?

Jak poznać, że zmagamy się z chorobą alkoholową? Istnieje kilka podstawowych objawów, które jednoznacznie na to wskazują. Należą do nich m.in:

  • – głód alkoholowy,
  • – zespół abstynencyjny,
  • – zwiększona tolerancja na alkohol,
  • – brak kontroli nad piciem,
  • – koncentracja życia wokół alkoholu.

Wszystkie wyżej wymienione symptomy są wystarczającym powodem, dla którego odwyk alkoholowy prywatnie staje się słusznym sposobem na wyjście z nałogu. Terapia stacjonarna w ośrodku zamkniętym często jest jedynym ratunkiem dla osób, które w warunkach domowych nie potrafią zachować trzeźwości. Warto jednak pamiętać, że ukończenie leczenia w specjalistycznym ośrodku nie jest jednoznaczne z pokonaniem choroby – alkoholik pozostaje nim do końca życia.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here