Wiele zainteresowań i pasji wymaga wcześniejszego przygotowania i zaopatrzenia się w niezbędne narzędzia. Do takich należy robienie na drutach. Nie jest to już wyłącznie domena babć, ponieważ coraz więcej kobiet oraz mężczyzn zajmuje się tym na co dzień. Wzrost zainteresowania dziewiarstwem spowodował, że na rynku jest  wiele gadżetów, które ułatwiają proces wykonania robótki. Tutaj dowiesz się, jakie akcesoria są przydatne podczas robienia na drutach.

Zestawy do robienia na drutach

Najbardziej istotne w dzierganiu są odpowiednio dobrane druty i włóczka w ulubionym kolorze. Kiedy dopiero rozpoczynasz przygodę z robieniem na drutach warto postawić na kupno gotowego zestawu, który zawiera wszystkie niezbędne akcesoria do wykonania pierwszej pracy. Zazwyczaj składają się z jednej pary drutów i włóczki, która jest pod nie specjalnie dobrana. Oczywiście samodzielnie również można skomponować taki zestaw akcesoriów. Zanim jednak przejdziemy do omówienia poszczególnych niezbędnych elementów, koniecznie odwiedź stronę https://zamotane.pl/pl/c/Akcesoria/16. Tutaj odnajdziesz wszystkie akcesoria, które będą ci potrzebne do robienia na drutach oraz innych robótek ręcznych.

Igła dziewiarska

Nie należy jej mylić ze zwykłą igłą do szycia. Ten typ igły jest tępo zakończony, dlatego nie powoduje zaciągnięć na delikatnej włóczce. Szerokie ucho igielne, które posiada nadaje, się do nawlekania grubych włóczek bez obaw o rozdwojenie się nitki. Przeznaczeniem igły dziewiarskiej jest głównie wykańczanie robótki i chowania wystających nitek. Jednak dzięki niej można haftować najróżniejsze wzory na dzianinie. Te igły mają różne rozmiary i są zrobione z różnych materiałów, na przykład z metalu lub plastiku. Zamiennikiem tego narzędzia jest szydełko, lecz nie będzie się nadawało do wyszywania na gotowej robótce.

Centymetr krawiecki

To niemal niezbędne akcesorium każdej dziewiarki. Wybierz ten, który będzie miał długość przynajmniej 150 centymetrów. Taśma krawiecka służy do zdejmowania miary, odliczania próbek i kontrolowania  długości wykonywanej robótki. Dzięki niemu można odmierzyć odpowiednią ilość włóczki, która będzie potrzebna do pracy oraz sprawdzać czy szalik, który dziergamy jest już na tyle długi, żeby go zakończyć .

Nożyczki

Na rynku występują różne rodzaje nożyczek, małe, duże, krawieckie czy do haftu. Najważniejsze jednak jest to, żeby były dobrze naostrzone. Ostre nożyczki bez problemu przetną każdy materiał i grubość włóczki. Nie spowodują również niepotrzebnych i nieestetycznych frędzli, odstających nitek czy rozwarstwień.

Markery, czyli znaczniki ważnych miejsc

Nie chodzi tu o kolorowe pisaki, lecz właśnie o akcesoria, które pomagają oznaczyć ilość okrążeń albo miejsce, w którym trzeba dodać lub odjąć oczko. Ich kształt przypomina niewielkie agrafki. Nakłada się je na druty, a w trakcie pracy przekłada się je z jednego na drugi. Zwykle występują w dwóch rozmiarach, które odpowiadają różnym grubościom drutów. Markery mogą okazać się pomocne przy oznaczaniu pełnej liczby rzędów i w ten sposób zastąpić licznik rzędów, jednak oba te akcesoria nie są najważniejsze podczas pracy.

Szydełko

Wykorzystuje się je jako niezależne narzędzie w szydełkowaniu, ale pełni także wiele funkcji podczas robienia na drutach. To idealne akcesorium do uratowania zgubionych oczek czy naprawy niewielkich błędów. Zastąpi też igłę dziewiarską przy wykańczaniu robótki. Do pracy poleca się szydełka metalowe, ponieważ te z plastikową rączką bądź drewniane szybko się łamią.

Zatyczki do drutów

Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona końcówek drutów przed uszkodzeniami. Wykonane są najczęściej z gumy i występują w różnych rozmiarach dopasowanych do wielkości drutów. Służą również do zabezpieczania oczek przed zsuwaniem się, kiedy przerwiemy pracę nad robótką. W tym celu dobrze sprawdzają się tez gumki recepturki.

Druty do warkoczy

Wykonanie ładnego ściegu składającego się z warkocza nie należy do najłatwiejszych. W tym celu stworzono specjalne druty, które ułatwiają pracę i wykonanie wzoru. Mają unikalny kształt z wgłębieniem na środku, żeby oczka nie spadały z drutu. Są też dużo krótsze niż tradycyjne druty proste, aby lepiej nimi operować.

Akcesoria do robienia na drutach ułatwiają pracę nie tylko początkującym dziewiarkom. Najważniejszymi narzędziami są druty i włóczka, jednak niekiedy warto sobie pomóc i wydać kilka złotych na gadżety przeznaczone do dziergania.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here