Zgubiony kluczyk do samochodu to mało komfortowa sytuacja, ale jeszcze nie tragedia. Można przecież skorzystać z zapasowego kompletu albo łatwo dorobić sobie kopię. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że tego rodzaju sytuacja może wpłynąć na ubezpieczenie AC auta i wypłatę odszkodowania.

Dlaczego ubezpieczenie OC samochodu jest takie ważne? Dzięki niemu nie musisz się martwić, że w razie spowodowania stłuczki lub wypadku, będziesz zmuszony do pokrycia bardzo wysokich szkód. Jeżeli natomiast zależy Ci również na innego rodzaju ochronie, powinieneś zainteresować się polisami AC, assistance i NNW. Wszystkie te ubezpieczenia oraz tanie OC znajdziesz na Mubi. Czemu warto je mieć?

Po co kierowcy kupują autocasco?

Załóżmy, że stało się to, o czym pisaliśmy wyżej – spowodowałeś kolizję drogową. Miałeś oczywiście wykupione OC, więc poszkodowany otrzymał odszkodowanie od Twojego ubezpieczyciela, ale niestety naprawę swojego auta musiałeś sfinansować już w całości z własnej kieszeni i mocno to odczułeś. Czy można było tego uniknąć?

Tak! Wystarczyło kupić ubezpieczenie AC, czyli jedną z dobrowolnych polis komunikacyjnych, która w opisanej sytuacji zapewniłaby sprawcy kolizji rekompensatę za poniesione szkody. A to nie wszystko, bo uszkodzenie samochodu w wyniku stłuczki lub wypadku to tylko jedna z okoliczności, w których przydaje się autocasco. Innymi mogą być:

  • uszkodzenie lub zniszczenie samochodu przez siły przyrody,
  • uszkodzenie auta przez chuliganów lub w wyniku zamieszek,
  • uszkodzenie auta przez nieznanego sprawcę,
  • całkowite zniszczenie auta,
  • kradzież auta.

Szczególnie te dwa ostatnie przypadki są szczególnie trudne dla właściciela pojazdu, który w jednej chwili staje w obliczu bardzo dużego nieprzewidzianego wydatku, jakim jest kupno nowego samochodu. Odszkodowanie z AC może wprawdzie nie pokryć całej potrzebnej do tego kwoty, ale bez wątpienia jest ogromnym wsparciem finansowym. Aby je uzyskać, trzeba jednak spełnić pewne warunki, również takie nie do końca oczywiste.

Zgubienie kluczyka a ubezpieczenie AC

Jednym z nich jest zachowanie właściciela pojazdu po… zgubieniu kluczyka do auta. Teoretycznie sprawa jest wówczas prosta – trzeba dorobić nowy klucz. W praktyce jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, a niewłaściwe zachowanie kierowcy może skończyć się nawet utratą odszkodowania z AC. Jak to możliwe, wyjaśnili eksperci porównywarki Mubi (https://mubi.pl/poradniki/dwa-komplety-kluczykow-a-ubezpieczenie-ac/).

– Zgubienie kluczyka to jedna z sytuacji, które są opisywane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia AC. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej zobowiązują kierowców do jak najszybszego poinformowania ich o utracie przyrządów służących do otwierania pojazdu, a w przypadku podejrzenia kradzieży, również do zgłoszenia sprawy na policję. Właściwie zachowanie ubezpieczonego w takiej sytuacji jest o tyle ważne, że gdyby w wyniku jego zaniechania doszło do kradzieży samochodu, ubezpieczyciel będzie mógł odmówić mu wypłaty odszkodowania – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki na mubi.pl.

Dokładnych informacji na temat zachowania po utracie kluczyka należy szukać w przepisach OWU AC, ale można założyć, że trzeba zawsze:

  • – zgłosić sytuację do ubezpieczyciela,
  • – w razie kradzieży – powiadomić policję,
  • – wymienić zamki lub przekodować zabezpieczenia,
  • – zabezpieczyć auto na czas wymiany zamków.

Co jeśli tego nie zrobisz, a auto zostanie skradzione? Wówczas Twój ubezpieczyciel będzie mógł zarzucić Ci rażące niedbalstwo, co skutecznie wyłączy jego odpowiedzialność. W takiej sytuacji nie wypłaci Ci odszkodowania z autocasco i zostaniesz zarówno bez samochodu, jak i bez pieniędzy.

O czym jeszcze trzeba poinformować ubezpieczyciela?

Pamiętaj, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może nieco inaczej formułować zawarte w OWU przepisy dotyczące zabezpieczeń samochodu, w tym kluczyków do auta. Wiele firm wręcz uzależnia podpisanie umowy autocasco od tego, czy kierowca posiada dwa komplety kluczy, nie chcąc obejmować ubezpieczeniami samochodów, do których nie ma zapasowych kluczyków. Inne z kolei dopuszczają takie sytuacje, ale podnoszą przez to składkę AC.

Czy słusznie? Pamiętaj, że odszkodowanie wypłacane w razie kradzieży samochodu jest zazwyczaj bardzo wysokie, więc nic dziwnego, że ubezpieczyciele starają się jak mogą, by zabezpieczać swoje interesy. Kierowcy przeważnie też na tym nie tracą, bo stosowanie się do zaleceń zakładu ubezpieczeń zwiększa bezpieczeństwo ich samochodu i szanse na odszkodowanie w razie kradzieży.

Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi odszkodowania na wyrost. Czy ubezpieczony może wówczas coś zrobić? Tak! Nie zapominaj, że nigdy nie musisz przyjmować decyzji firmy ubezpieczeniowej jako ostatecznej i zawsze możesz walczyć o swoje prawa.

W przypadku kradzieży związanej w jakiś sposób ze zgubieniem kluczy, ubezpieczyciel musi udowodnić, że istniał bezpośredni związek między zachowaniem kierowcy a zdarzeniem ubezpieczeniowym. Jeżeli uważasz, że takiego związku nie ma – nie wahaj się napisać odwołania. Gdy to nie pomoże, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego, a w ostateczności wstąpić na drogę sądową.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here