Ukończenie studiów nie daje pewności pracy, zwłaszcza że szybki rozwój prywatnych szkół wyższych wpłynął na dużą liczbę absolwentów każdego roku. Co parę lat na topie pojawiają się inne kierunki. Chyba każdy pamięta boom na marketing i zarządzanie czy kierunki humanistyczne. Dziś niekoniecznie są to najbardziej pożądane zawody.

W jakie wykształcenie zainwestować, by zdobyć dobrze płatną pracę? Czy studia to faktycznie jedyna gwarancja, by zarabiać konkretne pieniądze i móc przebierać w ofertach pracy? Niekoniecznie. Dobrym pomysłem są kursy w szkołach dla dorosłych, które kształcą w przyszłościowych kierunkach.

Czy zastąpią nas roboty?

Co jakiś czas w mediach przewijają się informacje o tym, że nieuchronnie zmierzamy w kierunku automatyzacji każdego procesu. Po Kalifornii jeżdżą już auta bez kierowcy, swoją drogą  na polskich drogach takie testy też miały mieć miejsce. W południowokoreańskiej telewizji pojawiła się sztuczna prezenterka. Zatem pierwsze próby zastępowania człowieka robotem wchodzą na coraz wyższe poziomy, ale do tego nim nas zastąpią z pewnością jeszcze niejedno pokolenie. A i są takie branże, gdzie nie da się zastąpić człowieka. Choć omylnego, bo maszyny ponoć się nie mylą, to jednak trudno jest wyprzeć pracownika z niektórych branż. Przyszłość należy do branż związanych z odnawialnymi źródłami energii, z chłodnictwem oraz rozwojem technologii.

Ciekawą perspektywą wydaje się być chłodnictwo, a także energetyka. Pracownicy dbający o urządzenia chłodnicze, których nie da się ukryć przybywa, podobnie jak klimatyzatorów, zawsze będą potrzebni. Na stronie https://www.viessmann.ovh/ przeczytasz więcej na temat pracy w tym zawodzie.

Będziemy zmieniać zawód kilka razy w życiu?

Prognozy dotyczące tego, jak będzie wyglądało nasze życie za kilka, kilkanaście lat są różne. A coraz częściej mówi się o konieczności przystosowania do zmieniających warunków. Stare zawody odejdą w niepamięć, ale pojawi się wiele nowych perspektyw. Będziemy żyć dłużej, zatem wydłuży się również nasze życie zawodowe. A zmiany postępują szybko, dlatego konieczne może się okazać przekwalifikowanie kilka razy w życiu. Odpowiedzią na potrzeby rynku pracy są szkoły policealne, w których w rok, półtorej czy dwa lata zdobędziesz atrakcyjny zawód. Wspomniany technik chłodnictwa to półtorej roczny kurs. Dla zainteresowanych przebiegiem kursu więcej informacji na stronie: https://www.viessmann.ovh/dla-kandydatow/informacje/. Umiejętność dostosowania się do zmieniających czasów i wymagań rynku będzie bardzo cenna.

Pandemia zmieniła świat, w dużej mierze przestawiliśmy się na życie w sieci. Plusem jest możliwość kształcenia online.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here