Odpowiednie żywienie psa to podstawa, jeśli chcemy, by cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Każdy opiekun prędzej czy później staje przed pytaniem, czym karmić psa? Co może jeść pies, a czego nie? Jakie składniki są niezbędne w jego diecie? Te i inne wątpliwości rozwiewamy w niniejszym artykule!

Co może jeść pies?

Co może jeść pies? Czy można podawać mu resztki z obiadu bądź surowe mięso? Wielu opiekunów zastanawia się nad tymi kwestiami. Żywienie psa powinno opierać się na pełnoporcjowej karmie gotowej – zarówno suchej, jak i mokrej (w proporcji 50:50 pod względem masy produktów).  Dodatkiem mogą być specjalne przekąski dla czworonogów, jednak nie powinny one dostarczać więcej niż 10% dziennej porcji kalorii. 

Odradza się podawanie psom produktów, które są przeznaczone dla ludzi m.in. z powodu ryzyka przekarmienia lub niedostarczenia zwierzęciu odpowiednich składników odżywczych, a także efektu toksycznego (np. czekolada, czosnek).  Nie jest wskazane także podawanie pupilom surowego mięsa, ze względu na związane z taką praktyką zagrożenie mikrobiologiczne. Najlepszym wyborem w prawidłowym żywieniu czworonoga jest zbilansowana i kompletna karma gotowa, której skład opracowują specjaliści z zakresu żywienia zwierząt domowych – m.in. lekarze weterynarii i dietetycy. Dzięki niej możemy mieć pewność, że nasz pupil otrzymuje wszystko, czego potrzebuje.

Podstawowe składniki odżywcze w prawidłowym żywieniu psa

Jednym z najważniejszych składników odżywczych w diecie psa jest białko, które nie tylko pełni bardzo ważną funkcję w prawidłowym rozwoju szczenięcia, ale również wspomaga przemianę materii i odpowiada za procesy regeneracyjne. Podstawowym źródłem białka w diecie psa powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego. Należy je dostarczać przez podawanie swojemu pupilowi gotowej karmy pełnoporcjowej. 

Głównym źródłem energii w diecie psów są tłuszcze. Jest to bardzo zróżnicowana grupa składników odżywczych, które pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie każdego czworonoga. Stanowią one podstawowe źródło energii, wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego, a także na stan sierści. Tłuszcze są również niezbędne do przyswajania witamin. Rozpuszczają w organizmie psa witaminy A, D, E i K. 

W składzie gotowych karm pełnoporcjowych dla psów znajdują się również węglowodany. Można je znaleźć pod różną postacią, najczęściej: zbóż, nasion, warzyw lub owoców. Węglowodany dostarczają łatwo przyswajalnej energii (skrobia) oraz  wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego (włókno pokarmowe), dlatego są tak ważne w jego codziennej diecie. 

W karmie dla psa nie może także zabraknąć witamin. Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie tak naprawdę całego organizmu zwierzęcia. Pies potrzebuje witamin A, D, E, K i tych z grupy B. 

Prawidłowe karmienie psa opiera się również na dostarczaniu odpowiedniej ilości minerałów. Są niezbędne dla rozwoju, wzrostu, funkcjonowania komórek i tkanek. Wchodzą również w skład płynów ustrojowych. Pies potrzebuje następujących minerałów: magnezu, cynku, jodu, selenu, miedzi, żelaza, fosforu, wapnia, sodu, potasu, manganu oraz chloru.

Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa?

Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Taka, która najlepiej odpowiada na jego potrzeby żywieniowe. Na to, co powinien jeść pies, wpływają również indywidualne kwestie, tj.:

  • – masa ciała i wielkość, 
  • – wiek, 
  • – aktywność fizyczna, 
  • – stan zdrowia, 
  • – rasa.

Ważną kwestią jest również żywienie psów z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi oraz innymi chorobami. Jeśli jesteśmy opiekunami takiego czworonoga, w zakresie wyboru odpowiedniej dla niego karmy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here