Nowy podajnik dla kotłów na pellet drzewny

0

Obecnie w Europie sprzedaje się około 1,2 mln kotłów na biomasę rocznie, do 2025 roku eksperci prognozują wzrost do 2 mln. Na chwilę obecną jedną z głównych technologii są kotły na wióry i pellet drzewny.

Kotły z podajnikami na pellet drzewny mają szereg niebagatelnych zalet. Są proste w obsłudze, sterowane elektronicznie przez panele sterujące, które w niektórych modelach, takich np. jak kocioł Pellet Vegas produkowany przez firmę Stalmark można zsynchronizować ze smartfonem albo komputerem, co pozwala na jeszcze wygodniejszą obsługę. Pomimo wysokiej sprawności cieplnej i niskiej emisji cząstek stałych do atmosfery istotnym niedoskonałym punktem kotłów na biomasę drzewną był do niedawna system podawania paliwa przez podajniki z pojemnikiem wsypowym. Wśród obecnie stosowanych w kotłach na pellet drzewny podajników przeważają takie z doprowadzeniem paliwa z dołu, co pociąga za sobą konieczność nadawania kotłom na pellet ciężkich, masywnych konstrukcji, a poza tym bywa rozwiązaniem awaryjnym. Wystarczy minimalnie grubsze lub zawilgocone paliwo, by zapchać podajnik, który trzeba przepchać i przeczyścić. Nie jest to wprawdzie we współczesnych kotłach skomplikowane, ale awaryjność podajników w kotłach na pellet drzewny była jedną z przyczyn, dla których wzrost udziału w rynku kotłów na pellet drzewny była niższa niż prognozowali jeszcze kilka lat temu fachowcy i znawcy branży.

Niedoskonałe podajniki odpowiadają za 80 do 90 procent nieoczekiwanych przestojów instalacji, a awarie powodują często czasowo zwiększoną emisję gazów do atmosfery i obniżoną sprawność energetyczną, a poza tym skutkują szybszym zużywaniem się kotłów, skomplikowaną konserwacją i wysokimi kosztami eksploatacji.

Podajniki z chwytakiem dla kotłów na pellet drzewny

Jakiś czas temu kilka europejskich firm produkujących kotły CO w ramach programu finansowanego przez Unię Europejską podjęło próbę opracowania nowego systemu podajników pelletu i wiórów drzewnych dla małych przydomowych instalacji cieplnych. Wśród wielu koncepcji najlepszą okazała się konstrukcja podajnika, w którym podstawowym elementem systemu jest chwytak umożliwiający podawanie pelletu i wiórów z góry stosu magazynowanego paliwa. Chwytak wyposażony jest w czujniki sprawdzające jakość paliwa pod względem wielkości cząstek i zawartości wody, a tym samym pozwala uzyskać mniej więcej stałą jakość podawanego do kotła paliwa. Inteligentne oprogramowanie, które komunikuje się z systemem podającym, może mapować lokalizacje pelletu o niskiej lub wysokiej jakości. W ten sposób może zapewnić, że jakość całej mieszanki paliwowej pozostanie taka sama podczas ładowania paliwa do podajnika, a następnie do komory spalania.

Ponadto opracowany został nowy ślimak kotłów na pellet drzewny z podajnikiem, który umożliwia ciągły transport pelletu do pieca niezależnie od kształtu i wielkości. Nowy ślimak podający paliwo stale dostarcza do spalania pellet z pośredniego zbiornika magazynowego. System sterowania umożliwia w pełni automatyczną pracę. Oznacza to, że dostarczany będzie tylko odpowiedni materiał w oparciu o stan pracy palnika. Paliwo dostarczane jest równomiernie i ma stałą jakość dostosowaną do stanu pracy kotła. Zmiany te znacznie poprawiły wydajność kotłów z podajnikiem na wióry i pellet drzewny.

Dzięki tej nowej technologii wydajność kotłów z podajnikiem została znacznie poprawiona dzięki bardziej równomiernemu dopływowi paliwa o stałej jakości. Zmniejszone koszty eksploatacji i konserwacji powinny uczynić go bardzo atrakcyjnym dla użytkowników, a twórcy nowego systemu twierdzą, że ma on ogromny potencjał zastosowania w domowych instalacjach ciepłowniczych.

Zalety kotłów na pellet drzewny z nowymi podajnikami

Kotły na pellet drzewny są obecnie coraz częściej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń w domach, zastępując kotły opalane paliwami kopalnymi. Pomimo wysokiej sprawności cieplnej i niskiej emisji cząstek stałych, systemy podawania paliwa małych kotłów na wióry drzewne odpowiadają za prawie 90% nieoczekiwanych przestojów instalacji. Ogranicza to efektywność instalacji i powoduje wzrost emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Naukowcy z finansowanego przez UE projektu BIOCHIPFEEDING opracowali nowy, niedrogi system podawania, który likwiduje wszystkie istotne wady obecnych systemów kotłów z podajnikami. Nowy system daje szansę na zwiększenie wydajności kotłów z podajnikiem na pellet drzewny i optymalizację współczynnika wykorzystania. Oprócz tego, że jest szczególnie atrakcyjny jako źródła ogrzewania na małą skalę, może również zastąpić stare spalarnie biomasy. Trwające dwa lata testy prototypów prowadzone w dwóch ośrodkach w Niemczech i Austrii potwierdziły skuteczność i niezawodność nowych podajników. Technologią zainteresowało się wielu europejskich producentów kotłów CO, w tym także kilka polskich firm, m.in. Stalmark. Kotły na pellet drzewny z podajnikami nowego typu mają trafić do masowej produkcji jeszcze w tym roku.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here