Nawigacja rowerowa Garmin Edge dla amatorów i profesjonalistów

0

Amerykański producent elektroniki dla sportowców, choć znany jest przede wszystkim z takich serii zegarków, jak Fenix lub Forerunner, produkuje także zaawansowany sprzęt treningowy dla kolarzy. Na szczególną uwagę zasługują modele komputerów treningowych Edge. Firma Garmin oferuje rozwiązania dla sportowców na zróżnicowanym poziomie zaawansowania, od osób zupełnie początkujących po profesjonalistów, którzy oczekują najwyższej jakości.

Modele Garmin Edge dla osób początkujących

Kolarze, którzy dopiero zaczynają przygodę z dwoma kołami, powinni docenić możliwości jakie oferuje Garmin Edge Explore lub Edge 130.

Pierwszy z nich oferuje duży dotykowy ekran oraz czas pracy do 12 godzin. Moduł GNSS obejmuje podstawowy system GPS, ale urządzenie nadal wspiera mapy topograficzne oraz daje możliwość wgrywania nowych plików. Istotna jest obsługa treningów interwałowych, tworzenie kalendarza treningowego, a także wsparcie dla jazdy grupowej GroupTrack.

Z kolei Edge 130 to najtańszy i zarazem najprostszy sprzęt z serii. Monochromatyczny wyświetlacz podaje podstawowe dane, jak dystans, tempo i przewyższenie. Dokładny GPS obsługujący sieci Galileo oraz GLONASS oferuje pomiar odległości, choć w tym modelu producent nie przewidział mapy terenu. Model 130 posiada także mocno ograniczone wsparcie dla treningów. To dobry wybór dla kolarzy, którzy jeżdżą na krótkich dystansach.

Co powinien wybrać doświadczony sportowiec?

Osoby, które już od dłuższego czasu trenują regularnie, więcej korzyści zyskają wybierając liczniki Edge 530 lub 830. Zasadniczą różnicą pomiędzy wersjami jest ekran dotykowy montowany w modelu 830 oraz tradycyjny, ciekłokrystaliczny w wersji 530. Oba obsługują interaktywne mapy topograficzne. Oba te modele w różnych konfiguracjach mapowych można obejrzeć na stronie Autoryzowanego Partnera Garmin: abcGPS.pl – Garmin Edge 

Liczniki oferują czas pracy baterii do 20 godzin, a także zaawansowane funkcje treningowe, w tym treningi interwałowe, tworzenie Segmentów Strava i rywalizację z wirtualnym partnerem. Urządzenia wspierają także funkcję szacowania progu FTP oraz opcję ClimbPro, która pomaga w dopasowaniu techniki jazdy do przewyższeń.

Komputery Edge 530 i 830 współpracują z zewnętrznymi czujnikami mocy, jak Garmin Vector, oraz automatycznym systemem zmiany biegów Shimano Di2.

Nawigacja Edge dla profesjonalistów

Zaawansowani sportowcy z pewnością postawią na model Garmin Edge 1030. To największy z komputerów Garmin (wyświetlacz liczy sobie aż 3,5 cala.). Dzięki tak dużemu ekranowi obsługa mapy jest bardzo wygodna, a wyświetlane treści są czytelne nawet podczas jazdy w deszczu. W tej wersji pojawia się także obsługa kart pamięci.

Wersja Plus może pochwalić się jeszcze dłuższym czasem działania baterii, do 24 godzin oraz obsługą funkcji ForkSight. To rozwiązanie na bieżąco monitoruje trasę wykrywając odległość do najbliższego rozgałęzienia szlaków.

Nowością jest funkcja FindMyEdge, która służy odnalezieniu urządzenia oraz alarm antykradzieżowy, który pomaga chronić rower przed potencjalnymi złodziejami.

Edge 1030 Plus to jedyny licznik firmy Garmin, który wspiera sugestie codziennych ćwiczeń. Dzięki temu użytkownik może łatwiej ułożyć swój trening i śledzić postępy.

Czy nawigacja rowerowa Garmin Edge to dobry wybór?

Na chwilę obecną liczniki marki Garmin mają niewielu rywali. Ich możliwości są na tyle duże, że zadowoleni będą zarówno użytkownicy bez doświadczenia, jak i ci bardzo wymagający. Urządzenia Edge oferują wielopłaszczyznowe wsparcie zarówno dla nawigacji, treningów indywidualnych, jak i grupowych. To uniwersalne narzędzie służące do pracy nad formą.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here