Idealny dom nie istnieje? To nieprawda. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów, w tym nowoczesne projekty domów jednorodzinnych, wille, bryły inspirowane rustykalnym klimatem, domki skandynawskie czy amerykańskie. W tym gąszczu łatwo się zagubić, jednak – zakładając, że budujemy dom na resztę życia – postawmy przede wszystkim na kwestie funkcjonalne, takie jak metraż i rozkład pomieszczeń. To one w dużej mierze są odpowiedzialne za późniejszy komfort korzystania. Co warto sprawdzić, zanim zapłacimy za projekt?

1. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych: powierzchnia i rozkład pokoi

2. Projekt domu a specyfika działki

3. Zmiana projektu i zmiana sytuacji rodzinnej

4. Kluczowe kwestie

Gotowe projekty są tańsze niż tworzone indywidualne. Można uzyskać je bardzo szybko, od razu sprawdzając, jak prezentowały się realizacje wykonane na ich podstawie. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych sprostają gustom minimalistów. Dostępne są także budynki o charakterze willowym czy klasycznym.

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych: powierzchnia a rozkład pokoi

Z jednej strony każdy z nas marzy o przestrzeni, szczególnie, gdy planujemy przenieść się z ciasnego mieszkania do własnego domu. Z drugiej strony, nie sposób pominąć kwestii kosztu budowy, a później utrzymania każdego metra kwadratowego budynku. Wybierajmy zatem rozważnie… Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności postaraj się określić faktyczne potrzeby swojej rodziny. Każdy jej członek potrzebuje swojej przestrzeni. Oszacować trzeba też odpowiednią liczbę łazienek oraz wystarczająco dużą przestrzeń wspólną. Być może potrzebny jest dodatkowy pokój pełniący funkcję gabinetu lub sypialni gościnnej? A może pomieszczenie gospodarcze? Na tej podstawie określić można metraż, wstępne rozplanowanie pomieszczeń oraz koszt budowy. Warto odwoływać się też do swoich osobistych doświadczeń oraz doświadczeń rodziny i przyjaciół.

Projekt domu a specyfika działki

Nie każdy projekt pasuje do każdej działki. W katalogach najczęściej podane są jej wymiary minimalne oraz sposób usytuowania budynku zgodny z prawem budowlanym. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia działki pod zabudowę wolnostojącą to 450 metrów kwadratowych. Te o szerokości nie przekraczającej 14 metrów praktycznie uniemożliwiają budowę domu, jednak czasami można zbliżyć budynek do granicy działki od strony garażu lub zaadaptować projekt pod kątem zabudowy bliźniaczej. Trzeba wykazać się jednak ostrożnością, jeśli powierzchnia zabudowy przekracza 40% powierzchni działki – to niekorzystny układ.

Zmiana projektu i zmiana sytuacji rodzinnej

Gotowe projekty domów jednorodzinnych chronione są prawami autorskimi, ale to nie oznacza, że nie można w nich niczego zmienić. Zakres zmian, które wprowadzać można bez zgody autora jest różny. Często możliwe jest chociażby podpiwniczenie domu, inne rozmieszczenie okien lub drzwi, zmodyfikowanie sposobu wykończenia elewacji. Warto zadbać także o to, aby dom mógł zmieniać się z czasem, na przykład, gdy wprowadzą się doń seniorzy lub rodzina się powiększy.

Kluczowe kwestie

Poszukując funkcjonalności, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii w samym projekcie. Najważniejsze elementy to:

  • – podział wnętrza na strefy – najbardziej kanoniczne jest wyodrębnienie stref dziennej i nocnej, ale wcale nie jest to jedyna opcja; wielu osobom zależy na bliskości kuchni i sypialni, więc to kwestie indywidualne,
  • – oszczędna komunikacja – jeśli trzeba przejść przez pół domu, by wejść na piętro, oznacza to, że dom został rozplanowany w sposób mało przemyślany,
  • – odpowiednia liczba łazienek,
  • – funkcjonalna kuchnia – to, czy będzie otwarta czy zamknięta jest indywidualne,
  • – ustawne pokoje.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here