Jak działają czujniki indukcyjne?

0

Czujniki indukcyjne są ważnymi elementami automatyki przemysłowej. Sensory te reagują na metal, który zbliża się do ich powierzchni aktywnej. Pozwalają tym samym na monitorowanie urządzeń, określanie ich parametrów oraz kontrolowanie i optymalizację przebiegu procesów realizowanych w danym zakładzie.

Zasada działania czujników indukcyjnych

Dostępne w ofercie sklepu Magsteron czujniki indukcyjne zmieniają własne pole elektromagnetyczne pod wpływem przemieszczania się elementu metalowego. Wytwarzają w ten sposób pole zmienne, które wzbudza prąd wirowy w przewodniku. W przypadku ferromagnetyków, następuje także namagnesowanie. Oba te procesy wpływają na modyfikację parametrów drgań, a tym samym zmniejszenie ich częstotliwości oraz amplitudy. Zmiana rozpoznawana jest przez demodulator. W przypadku czujnika wyposażonego w wyjście cyfrowe, sygnał kształtowany jest przez przerzutnik. Na jego budowę składają się: cewka, oscylator, przerzutnik, wzmacniacz.
Najważniejszy element urządzenia to umieszczona na przodzie jego obudowy cewka. Włączenie jej odkrytego rdzenia w obwód oscylatora odbywa się poprzez zbliżenie do czujnika elementu metalowego. Proces ten wywołuje zmianę amplitudy oscylacji. Z reguły demodulacja przekierowuje sygnał z oscylatora na przerzutnik, który pozwala na przełączanie zero-jedynkowe. Sygnał ten jest następnie podawany z przerzutnika na zasilany zewnętrznie wzmacniacz, który zapewnia optymalne dopasowanie poziomu do innych sterowanych elementów automatyki. Im większa średnica czujnika, tym większa jego wrażliwość na zmiany pola. Czujniki indukcyjne zasilać można zarówno prądem stałym, jak i prądem przemiennym.

Zastosowanie czujników indukcyjnych

Czujniki indykcyjne powszechnie wykorzystywane są obsłudze procesów przemysłowych. Służą do wykrywania metalowych obiektów, krzywek i części maszyn. Stosuje się je do kontroli jakości i pozycjonowania elementów aluminiowych, sprawdzania podawania warstw materiał czy pomiaru grubości folii i blach. Znajdują zastosowanie również w mierzeniu prędkości i przyspieszenia napędów. Jednym z najczęstszych zastosowań sensorów jest wykorzystanie ich w pozycji krańcowej do wykrywania obecności popychacza. Przykładowo, wieczka puszek wypychane są z podajnika popychaczem napędzanym siłownikiem. W takim procesie konieczne jest kontrolowanie momentu pracy popychacza na pozycji krańcowej, do czego służy właśnie czujnik indukcyjny. Umieszcza się go nieco poniżej pozycji pracy popychacza. Kiedy ten znajdzie się nad sensorem bezpośrednio, wyjście jest aktywowane.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here