Wielu z nas w pewnym momencie swojego życia staje przed koniecznością zakupu auta. Coraz częściej Polacy w tym celu wybierają się za naszą zachodnią granicę, bądź korzystają z firm, które ściągają samochody z Niemiec. Dlaczego? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Samochody z Niemiec są w lepszym stanie technicznym

Nie ukrywajmy, nasze drogi nie należą do najlepszych w Europie. A jeżdżenie dziesiątek czy setek tysięcy kilometrów po nich ma bardzo zły wpływ na stan techniczny naszego auta. Natomiast samochody z Niemiec w tym samym czasie jeżdżą po gładkich jak stół autostradach, czy drogach miejskich. Auta zza naszej zachodniej granicy są często również bardziej zadbane, regularnie serwisowane i garażowane.

Samochody z Niemiec są niemieckie

Niemcy kochają rodzime marki samochodów. A mają w czym wybierać. Volkswagen, BMW, Mercedes, Porsche czy Audi i Ople, wszystkie te marki są niemieckie. Wszystkie z nich kojarzą się również z niezawodnością i solidnym wykonaniem, dzięki czemu kupowanie używanego modelu, którejś z tych marek jest bardzo dobrym pomysłem. Niemiecki rynek jest największy w Europie, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Często są to samochody z bogatym wyposażeniem, skórzaną tapicerką czy podgrzewanymi fotelami.

Niemcy często wymieniają samochody

Nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy kupują znacznie więcej nowych samochodów niż Polacy. A po kilku latach je sprzedają, aby kupić nowy model. I tu pojawia się szansa na kupienie prawdziwej perełki. Niestety równie często zdarzają się pojazdy powypadkowe więc trzeba być bardzo uważnym przy oględzinach pojazdu. Zadbany, regularnie serwisowany kilkuletni model z pełnym wyposażeniem, szybko zniknie z aukcji więc trzeba być przygotowanym na natychmiastowe podjęcie decyzji. Ceny również są atrakcyjne. Kilkuletnie modele mogą kosztować nawet połowę tego co Niemiec zapłacił w salonie kupując nowy samochód…

Niestety nie wszystko jest tak piękne i kolorowe. Jest również całkiem sporo minusów, w szczególności finansowych, sprowadzania samochodu z Niemiec.

Niemcy cenią auta w dobrym stanie

W przeciwieństwie do rynku polskiego, głównym wyznacznikiem przy zakupie auta nie jest rocznik, a jego przebieg i stan techniczny. To on determinuje to za jaką cenę wystawione jest auto. Nawet stare modele, ale z małym przebiegiem, mogą być warte całkiem sporo. Należy również uważać na samochody z Niemiec ściągnięte do Polski przez handlarzy, w szczególności na te, które można określić mianem okazji. Bo ceny aut w dobrym stanie w Niemczech wcale nie są znacznie niższe (o ile w ogóle), niż w Polsce. Jakim cudem więc handlarz jest w stanie ściągnąć auto (koszt paliwa, roboczogodziny), opłacić akcyzę (dla aut ponad 2 000 cm3 wynosi ona 18,1%) i potem jeszcze wystawić samochód za cenę niższą niż porównywalny model będący już w Polsce? Przekręcanie liczników, oraz ściąganie samochodów po poważnych kolizjach, daje możliwość niezłego zarobku dla nieuczciwego handlarza. Tylko takie auta są tańsze niż ich odpowiedniki w Polsce.

Koszty ściągnięcia samochodu z Niemiec

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę koszty dojazdu. Mieszkając na zachodzie Polski może nie być to, aż tak uciążliwe, jednak dla mieszkańców wschodniej części naszego kraju kilometry liczymy w setkach, o ile nie przekroczymy tysiąca w jedną stronę. Sam koszt paliwa w obie strony może wynieść nawet 1000 złotych. Pamiętajmy też, że po auto trzeba jechać w dwie osoby, bądź wynajętą lawetą, która kosztuje średnio 1,5zł/km lub 250 zł za dzień. Po zakupie auta trzeba też przetłumaczyć na dokumenty na język polski, co tłumacz przysięgły wykona za mniej więcej 200 zł. Jeżeli planujemy też wracać nowym samochodem na kołach musimy wykupić tablice 5-dniowe za minimum 75 EUR (325 złotych), oraz opłacić ubezpieczenie OC (Haftpflicht). Po tych formalnościach możemy wracać do Polski. Jednak to nie koniec opłat. Po przekroczeniu granicy mamy 14 dni na udanie się do Urzędu Celnego i złożenie deklaracji, z której zostanie nam naliczona akcyza w wysokości:

– 3,1% wartości pojazdu z silnikiem do 2000 cm,

– 18,6% wartości pojazdu z silnikiem do 2000 cm.

Następnie należy wykonać przegląd techniczny, opłacić formalności w Urzędzie Skarbowym i Wydziale Komunikacji. Same te formalności będą nas kosztowały dodatkowe ponad 500 zł.

Jeżeli jednak zdecydujemy się sprowadzić pojazd elektryczny lub hybrydowy o pojemności do 2000 cm – wtedy akcyzy nie zapłacimy.

Jak widać ściąganie samochodu z Niemiec ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Patrząc na koszta, oraz ilość formalności, które trzeba spełnić, należy się zastanowić 5 razy widząc okazję na polskich portalach aukcyjnych, w szczególności w kategorii aut z silnikiem powyżej 2000 cm. Jednak z pewnością można też trafić perełkę, która będzie nam służyła bezawaryjnie jeszcze przez długie lata.

Jeżeli chciałbyś uzyskać jeszcze więcej informacji na temat zakupu pojazdu z Niemiec to znajdziesz je na portalu autobaza.pl pod tymi linkami:

Używane samochody osobowe z niemiec to szrot

Samochody z niemiec gdzie szukać jak sprowadzić i zarejestrować?


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here