Drobnoustroje, w tym również te chorobotwórcze, są wszędzie wokół nas. Wirusy, bakterie i inne niewidoczne dla oka mikroorganizmy są praktycznie wszędzie: na przedmiotach codziennego użytku, na urządzeniach sanitarnych, a nawet we wdychanym przez nas powietrzu. Co prawda nie wszystkie stanowią zagrożenie dla człowieka, jednak przed niektórymi z nich musimy się bronić. Działaniem mającym na celu wyeliminować drobnoustroje z naszego otoczenia jest dezynfekcja. 

Mówiąc najprościej, dezynfekcja to odkażanie. Dezynfekcji poddawane są powierzchnie różnego typu: ściany, podłogi, meble, maszyny i urządzenia różnego typu. W przemyśle spożywczym czy gastronomii zabiegi dezynfekcyjne powinno się przeprowadzać codziennie, natomiast w przypadku instalacji wentylacyjnych czy klimatyzacji znacznie rzadziej, ale również regularnie. Sprawdź, gdzie najczęściej wykonuje się zabieg dezynfekcji oraz jakie są jej metody.

Dezynfekcja – gdzie się ją wykonuje? 

Są miejsca, gdzie zabieg dezynfekcji musi być przeprowadzany codziennie, w celu wyeliminowania ryzyka zakażenia lub zarażenia się chorobą. Zalicza się do nich:

•   zakłady produkcji spożywczej,

•   punkty gastronomiczne,

•  szpitale,

•   ośrodki lecznicze,

•  ambulatoria,

•   środki transportu chorych,

•   środki transportu w przemysłach różnego typu,

•   środki transportu odpadów komunalnych,

•   gabinety dentystyczne i protetyczne,

•   hotele, motele, akademiki i pensjonaty,

•   żłobki, przedszkola i szkoły i wiele innych.

Dlaczego dezynfekcja jest potrzebna? 

Żywność w kontakcie z wirusami i bakteriami psuje się i staje się niebezpieczna dla życia i zdrowia. Także zanieczyszczone narzędzia chirurgiczne mogą wyrządzić wiele szkody. Dlatego tak ważne jest, aby dezynfekcja w wymienionych wcześniej miejscach przeprowadzana była systematycznie i sumiennie.

Mogłoby się wydawać, że to oczywiste i nie trzeba nikomu przypominać, że czystość w restauracji czy szpitalu to podstawa. Wystarczy jednak spojrzeć w pokontrolne protokoły, aby przekonać się, że pracownicy zakładów produkcji spożywczej czy innych miejsc często zapominają o dezynfekcji, niestety narażając tym samym zdrowie swoje i innych.

Jakie są środki do dezynfekcji?

Na rynku jest szeroki wybór środków do dezynfekcji, które możemy podzielić na dwie grupy: fizyczne i chemiczne. Do pierwszej grupy zalicza się narzędzia działające w oparciu o parę wodną czy promieniowanie UV. Jeśli chodzi o parę wodną, wykorzystuje się ją do odkażania oczyszczonych wcześniej sprzętów. Promieniowanie UV doskonale radzi sobie z zawieszonymi w powietrzu drobnoustrojami, jak również tymi znajdującymi się na różnego typu powierzchniach.

Chemicznych środków do dezynfekcji jest o wiele więcej niż fizycznych. Zaliczamy do nich alkohole, związki fenolu, aldehydy, utleniacze, kwasy, zasady i wiele innych. Znajdują się one w środkach chemicznych codziennego użytku takich jak proszek do prania czy mydło.

Warto wiedzieć, że na efekt odkażania ma bezpośredni wpływ bardzo wiele czynników, w tym m.in. stężenie danej substancji czy czas działania preparatu. Zasada jest prosta – im dłużej dany materiał będzie wystawiony na działanie środka chemicznego, tym więcej drobnoustrojów zginie. Preparaty chemiczne do dezynfekcji najskuteczniej działają w wilgotnym środowisku.

Trzeba jednak pamiętać, by odpowiednio dobrać preparat do tego, co chcemy wyczyścić. Niektóre środki chemiczne mogą negatywnie wpłynąć na wygląd danego przedmiotu lub go zwyczajnie zniszczyć, dlatego tego typu prace najlepiej powierzyć profesjonalistom.

Dekontaminacja – skuteczna metoda dezynfekcji 

Oprócz dezynfekcji jest też dekontaminacja. Dekontaminacja, czyli oczyszczanie powierzchni, to działanie polegające na usunięciu i unieszkodliwieniu substancji potencjalnie toksycznych i niebezpiecznych dla zdrowia. Zabiegowi dekontaminacji poddawani mogą być ludzie, zwierzęta oraz powierzchnie użytkowe różnego typu. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod, dzięki której można pozbyć się drobnoustrojów.

Wybór właściwej metody zależy od rodzaju i stopnia skażenia, od rodzaju materiału, który ma być poddany dekontaminacji oraz od czasu potrzebnego do odkażenia. Na rynku znaleźć można maty dekontaminacyjne, które świetnie nadają się do usuwania kurzu, pyłów oraz wszelkich zanieczyszczeń. Wykorzystuje się je, aby zapobiec przenoszeniu zanieczyszczeń. Maty dekontaminacyjne pomagają utrzymywać warunki pracy w niemal sterylnej czystości. 

Widzisz zatem, że istnieje wiele sposobów na to, by utrzymać dany obszar w czystości. Pamiętaj, że mycie i dezynfekcja w restauracji, szpitalu czy ośrodkach użytku publicznego jest konieczne z uwagi na realne zagrożenie dla pracowników i gości.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here