Monety kolekcjonerskie – jakie warto kupować?

0

Wiele osób zastanawia się jakie monety kolekcjonerskie warto kupować, aby inwestycja się zwróciła. Nie ma na to niestety jednoznacznej odpowiedzi, jednak istnieje kilka wyznaczników, którymi należy się kierować przy zakupie monet. W poniższym artykule zamieszczamy porady dotyczące zbierania wartościowych monet kolekcjonerskich. Zapraszamy do lektury!

Monety - Numimarket.pl

Jakie monety zbierać?

Przede wszystkim musimy zastanowić się jaką ilość gotówki chcemy przeznaczyć na zakup monet. Jeżeli nie posiadamy zbyt dużo pieniędzy, raczej nie warto kupować złotych monet – stać nas będzie wyłącznie na monety z małą ilością tego kruszcu. Specjaliści uważają, że warto inwestować w srebrne monety – kurs srebra w tej chwili stale rośnie, przez co wartość takich monet również staje się coraz wyższa. Jeżeli jesteśmy początkującymi numizmatykami, raczej nie warto od razu decydować się na zakup monet, które kosztują kilka tysięcy złotych. Wydaje się, że na początku warto sprawdzić notowania konkretnych monet na przestrzeni ostatnich lat. W ten sposób będziemy mogli ocenić, czy warto kupić dany egzemplarz i czy inwestycja szybko się zwróci. Oczywiście inwestowanie w monety jest odrobinę podobne do gry na giełdzie, jednak jest znacznie bardziej bezpieczne i interesujące. Rzadko zdarza się, że kupiona moneta straci kiedyś na wartości (oczywiście, jeżeli nie zostanie uszkodzona).

Monety - Numimarket.pl

Monety bulionowe

Od lat 60-tych XX wieku mennice wybijają również specjalne monety bulionowe (inaczej lokacyjne, inwestycyjne). Są to monety, których wartość określana jest przede wszystkim na podstawie rodzaju i zawartości kruszcu. Na rynku nabyć można między innymi złote monety bulionowe o wadze 1 uncji (31,1 gramów). Ich cena waha się wraz z kursem złota. Interesującą inwestycją jest zakup monet bulionowych o niskim nakładzie. W ten sposób nabywamy monety, które dodatkowo posiadają wartość numizmatyczną. Zwykłe monety bulionowe są więc dobrym sposobem na zabezpieczenie swoich pieniędzy przed inflacją, jednak jeżeli jesteśmy nastawieni na zyski, lepiej zdecydować się na monety kolekcjonerskie lub okolicznościowe.

Monety kolekcjonerskie

Monety kolekcjonerskie (https://numimarket.pl/kategoria/stare-monety-kolekcjonerskie_1/1) niemal nigdy nie tracą na wartości. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy odnalezione zostały inne egzemplarze konkretnej monety, przez co traci ona na swojej unikalności. Podkreślić należy, że zdarza się to jednak dosyć rzadko. Oczywiście największą wartość mają monety wykonane z takich metali jak złoto, platyna czy srebro. Bardzo wysokie ceny osiągają na przykład srebrne talary z XVIII wieku – są one dużo droższe niż np. złote monety bulionowe wybite w XXI wieku. Jeżeli chcemy zainwestować w monety kolekcjonerskie, warto zapoznać się z odpowiednimi katalogami, w których poznamy dokładne parametry konkretnej monety. W ten sposób ograniczymy możliwość popełnienia błędu przy zakupie.

Monety - Numimarket.pl

Monety okolicznościowe

Innym rodzajem są monety okolicznościowe. Są one wybijane w celu upamiętnienia wydarzenia, osoby, rocznicy itp. Emitowane są więc monety na beatyfikację Jana Pawła II, 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej czy też upamiętniające Józefa Piłsudskiego. Monety okolicznościowe są wybijane zazwyczaj z metali szlachetnych – złota, srebra itp. w niskim nakładzie, przez co dosyć szybko zyskują na wartości. To właśnie monety okolicznościowe mogą stać się dobrą inwestycją. Trzeba jednak znać rynek i upodobania numizmatyków. Często okazuje się, że nowo wybite monety okolicznościowe sprzedawane są początkowo po zawyżonych cenach.

Monety - Numimarket.pl

Jakie monety warto kupować?

Jeżeli naszym głównym celem przy zakupie monet jest inwestycja, najlepiej zdecydować się na monety wybite z metali szlachetnych. Starajmy się kupować monety o jak najniższym nakładzie (wyższa wartość numizmatyczna). Zwróćmy również uwagę na stan zachowania – nie warto kupować monet słabo zachowanych, na których nie widać niemal żadnych detali (chyba, że jest to bardzo rzadka moneta). Jak już wspomnieliśmy, najlepiej kupować monety srebrne, złote, platynowe itp. Przy zakupie monet wykonanych z innych kruszców najlepiej posiadać większe doświadczenie numizmatyczne, aby nie popełnić błędu przy zakupie. Podsumowując, jeżeli chcemy dokonać udanej inwestycji w monetę, dany egzemplarz najlepiej żeby był:

wybity ze złota, platyny, srebra lub innego metalu szlachetnego,
emitowany w niskim nakładzie (wyższa unikalność = wyższa cena)
dobrze zachowany (im niższy stopień zachowania, tym niższa cena i mniejsza możliwość późniejszej sprzedaży).
znany – przy mało popularnych monetach możemy mieć problem z ich późniejszą sprzedażą.

Warto również wspomnieć, że tworząc ciekawe kolekcje numizmatyczne, możemy sprzedawać je w całości. Wtedy nawet monety o dosyć niskiej wartości mogą stać się cenniejsze. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie można bezpiecznie kupić monety kolekcjonerskie, bulionowe i okolicznościowe, wejdź na stronę Numimarket, na której znajdują się wyłącznie oferty od największych sklepów numizmatycznych w Polsce.

Jak widzimy, na udaną inwestycję w monety składa się dosyć dużo czynników, jednak uważamy, że warto rozpocząć tego typu działania. Wraz z rozszerzaniem swojego doświadczenia, udoskonalamy nasze wybory, przez co możemy znacznie powiększyć nasz majątek.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!