Wpływ oświetlenia na ergonomię miejsca pracy

0

Bolące oczy? Ciągłe zmęczenie? Problemy z koncentracją za biurkiem? Czy wiesz, że przyczyną tego stanu może być niewłaściwe oświetlenie? Nie łudź się – światło padające z ekranu monitora nie jest wystarczające.

Zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu pracy „Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”. Minister Pracy i Polityki Społecznej w rozporządzeniu doprecyzował treść tego przepisu, stanowiąc, że jednym z kluczowych czynników dla komfortu pracy zatrudnionych osób jest oświetlenie. Dlaczego jest tak istotne?

 Skutki niewłaściwego oświetlenia miejsca pracy

Czy po 2–3 godzinach pracy zaczynasz odczuwać zmęczenie? Pieką Cię oczy i pobolewa głowa? Nie możesz skoncentrować się na wykonywanych czynnościach? Nie martw się, to prawdopodobnie nie jest objaw ciężkiej choroby, a raczej wynik niewłaściwego oświetlenia stanowiska pracy. To zmora, która dotyka najczęściej biura. Pracodawcy wprawdzie zaczynają dostrzegać znaczenie ergonomii w swoich firmach – kupują wygodne fotele, podstawki pod laptopy i wyposażają biurka w niezbędne akcesoria. Oświetlenie pozostaje jednak na dalszym miejscu. To błąd.

Niewystarczający dostęp do światła dziennego lub sztucznego (tak samo jak jego nadmiar), negatywnie odbija się na zdrowiu pracownika i efektywności wykonywanych zadań. Brak odpowiedniego oświetlenia w biurze objawia się nie tylko postępującymi problemami ze wzrokiem (zaczerwienieniem i łzawieniem oczu lub zapaleniem spojówek), ale także obniżonym samopoczuciem pracownika.

To wszystko wpływa na efektywność wykonywania zadań, a co za tym idzie – na obniżenie wydajności pracy. Pracownicy pozbawieni odpowiednego dostępu do światła pracują coraz wolniej, potrzebują dłuższych przerw i z niechęcią pojawiają się każdego ranka przy swoich stanowiskach.

Jak dobrać oświetlenie w miejscu pracy – uważaj na niedobór i nadmiar światła

 Stosownie do obowiązujących przepisów, natężenie światła padającego na blat biurka powinno wynosić nie mniej niż 500 lumenów/m2. Obniżenie tej wartości do 300 lumenów/m2 może dotyczyć jedynie stanowisk pracy dorywczej albo otoczenia głównego stanowiska pracy.

Na wykonywanie obowiązków negatywnie wpływa także tzw. efekt olśnienia. Wynika ze zbyt dużej jaskrawości źródeł światła – pojawia się np. w momencie odbicia światła słonecznego od jasnego ekranu monitora. Aby skutecznie zapobiec temu efektowi, warto wyposażyć pracownicze komputery w specjalny filtr lub po prostu ustawić monitor bokiem do okna.

Lampa biurkowa czy górne oświetlenie?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: lampa biurkowa i górne oświetlenie. Warto zadbać jeszcze o to, by do pracowniczego pokoju wpadało światło dzienne. Oświetlenie w miejscu pracy to współgranie tych trzech źródeł światła.

Lampy biurowe powinny być elastyczne, tzn. dopasowywać się do aktualnych potrzeb pracownika. Dlatego optymalnym wyborem będą modele z możliwością regulacji kąta padania światła, dostępne m.in. w ofercie firmy AJ Produkty. Istotna jest także barwa światła, która powinna być zbliżona do koloru światła dziennego. Pamiętaj, by ustawić lampę w odległości co najmniej 30 cm od twarzy pracownika.

Jeśli chodzi o górne oświetlenie, jego rolą jest oświetlenie całego pomieszczenia. W ten sposób wypełnia światłem miejsca, do których nie dotarły lampy biurowe. Wbrew pozorom to dosyć istotne – oświetlenie obszaru za monitorem wpływa na rozproszenie luminacji w zasięgu wzroku, pozwalając pracownikowi lepiej skoncentrować się na ekranie monitora.

Dobrze jest, jeśli stanowisko pracy oświetlane jest promieniami słońca, jednak z tym też nie można przesadzać. Nadmiar światła jest tak samo szkodliwy, jak jego niedobór. Zadbaj o grube rolety w oknach, dzięki którym pracownik będzie mógł zabezpieczyć się przed zbyt silnym działaniem słońca.

Niedobór, nadmiar oraz niewłaściwie dobrane oświetlenie w pracy istotnie wpływają na jej efektywność. Wybierając oświetlenie, kieruj się potrzebami swoich pracowników. Zadbaj, by mieli możliwość manualnej regulacji kierunku padania światła oraz wyboru jego barwy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here