Jak uzyskać dotację unijną? Sprawdź i zawalcz o wysokie dofinansowanie.

0

Krajowe podmioty publiczne i prywatne mogą liczyć na otrzymanie wsparcia finansowego na realizację danych inwestycji w ramach funduszy europejskich. Jednak wyszukanie odpowiedniego programu, napisanie wniosku, rozliczenie projektu – te czynności pozornie wydają się bardzo skomplikowane.

Większość osób zainteresowanych otrzymaniem dotacji unijnych rezygnuje jeszcze zanim uzyska podstawowe informacje na temat dofinansowania. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje na temat dofinansowań oraz wskazówki, dlaczego warto jest korzystać z takiej formy wsparcia.

Odpowiedni projekt oraz źródło finansowania

Podstawowym zadaniem osoby, która chce otrzymać dofinansowanie jest określenie przedmiotu działania – projektu inwestycji. Następnie konieczne jest znalezienie odpowiedniego programu w ramach którego istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na tego typu inwestycję. Tutaj niezmiernie istotne jest sprawdzenie, kto może zostać beneficjentem danego programu – być może jest skierowany wyłącznie do ściśle określonej grupy odbiorców, np. rolników. Kolejnym krokiem do dofinansowania jest napisanie wniosku. Najczęściej informacje dotyczące formy wniosku, koniecznych załączników, zaświadczeń i oświadczeń można znaleźć w wytycznych do programu, stworzonych przez jednostkę zarządzającą środkami. Ostatnią czynnością jest złożenie wniosku – następnie trzeba oczekiwać na wyniki konkursu.

Umowa na dofinansowanie

Dotacje unijne przyznawane są określonym podmiotom na realizację inwestycji wskazanej we wniosku. Konkurs na dofinansowanie składa się z kilku etapów – po złożeniu wniosku podlega on kilku ocenom. Pierwsza jest ocena formalna. Komisja konkursowa stwierdza, czy wniosek został napisany w prawidłowy sposób, czy zawiera wszelkie potrzebne załączniki. Następnie wniosek oceniany jest pod kątem merytorycznym. Po dokonaniu obu ocen komisja konkursowa przedstawia listę rankingową i ogłasza, jakie projekty uzyskały dofinansowanie. Należy jednak pamiętać o tym, że obowiązki beneficjenta danych środków nie kończą się na prawidłowo złożonym wniosku. Podmioty, które otrzymały dotację muszą dokonać rozliczenia z wykonania projektu. Nie da się zaprzeczyć, że jest to dość skomplikowane zadanie. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie wydatki związane z realizacją inwestycji wskazanej w projekcie mogą być pokryte ze środków unijnych. Finansowaniu podlegają wyłącznie takie wydatki, które określane są mianem wydatków kwalifikowanych. Pozostałe koszty beneficjent jest zobowiązany pokryć we własnym zakresie. Ponadto jednostka zarządzająca środkami unijnymi ma prawo do kontrolowania przebiegu finansowej inwestycji na każdym etapie, także po zakończeniu prac. Kolejną niezwykle istotną kwestią, o której powinien pamiętać beneficjent jest konieczność zapewnienia trwałości inwestycji. Osoby zainteresowane dofinansowaniem mogą skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w dotacjach unijnych np. Krajowe Centrum Funduszy Europejskich. Specjaliści pomagają w znalezieniu dotacji, a następnie przeprowadzają beneficjenta przez cały proces realizacji inwestycji, także na etapie kontroli.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here