70-lecie LKS Czarnych Oleszyce [HISTORIA KLUBU]

0

W sobotę (02.07) na Stadionie Miejskim w Oleszycach odbyły się obchody zorganizowane z okazji jubileuszu 70-lecia działalności miejscowego klubu LKS Czarni.

Fot. Podkarpacki ZPN
Fot. Podkarpacki ZPN

W uroczystościach uczestniczył Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba oraz przedstawiciele Zarządu Marcin Król i Józef Ozimek. Na okolicznościowym spotkaniu pojawił się również Starosta Powiatu Lubaczowskiego Józef Michalik i burmistrz Oleszyc Andrzej Gryniewicz. Po przywitaniu zaproszonych gości i przedstawieniu przez prezesa klubu Krzysztofa Młodowca rysu historycznego, Mieczysław Golba wręczył wraz z członkami zarządu pamiątkowe grawertony oraz udekorował zasłużonych działaczy odznakami PZPN-u, Podkarpackiego ZPN i Okręgowego ZPN w Jarosławiu.

Początki piłki nożnej w w Oleszycach sięgają lat trzydziestych XX wieku. Przed II wojną światową w naszym mieście istniały 3 drużyny piłki nożnej: drużyna polska „Jutrzenka”, ukraińska „Zbrucz” oraz żydowska „Makabi”. Po zakończeniu działań wojennych oleszycka piłka nożna nie pozostawała na uboczu. Na bazie zapału i zaangażowania lokalnej społeczności powstała drużyna, która przyjęła nazwę „Czarni”. Nazwa ta zainspirowana była od jednego z najstarszych i najbardziej znanych polskich klubów II Rzeczpospolitej – „Czarni” Lwów, powstałego w 1903 roku.

Początki klubu były bardzo trudne, nie było bazy lokalowej, nie było piłek i sprzętu sportowego, ale był zapał i miłość do sportu. Spotykanie się od niedzieli do niedzieli było jedyną rozrywką wśród młodzieży. Pierwsze boisko, z którego korzystała drużyna znajdowała się przy rzece „Przerwie” obok mostu drewnianego – obecnie przy ulicy Spokojnej i Kościuszki. Tam właśnie, przynajmniej raz w tygodniu, piłkarze rozgrywali swoje pierwsze mecze. Po zarejestrowaniu drużyny w rozgrywkach ligowych – boisko zostało przeniesione na ulicę Kolejową, gdzie przez kilka lat rozgrywano mecze piłkarskie, a pierwszymi drużynami z którymi rywalizowała drużyna „Czarnych” były: JKS Jarosław, Czuwaj Przemyśl, Pogoń Lubaczów, Gwardia Lubaczów, Narol. Po pewnym czasie boisko zostało przeniesione ponownie, za tory przy obecnej ul. Nasiennej na tak zwane „Kaliły”. Wszystkie te boiska nie miały szatni, a zawodnicy przebierali się w pobliskich domach.

Pierwszymi zawodnikami reprezentujących drużynę z Oleszyc byli: bramkarze – Stanisław Lech i Eugeniusz Siryk, Eugeniusz Różański, Witold Meder, Henryk Wilk, Stefan Koziej, bracia Kozłowscy, Bolesław Gazdan, Eugeniusz Skiba, Tadeusz Kruk i Kazimierz Skiba. Z biegiem lat, powiększała się rodzina piłkarska. Dochodzili młodzi zawodnicy, starsi zakładali rodziny z których to wywodzili się następni piłkarze. Piłkarze przenieśli się także na ulicę Zamkową. Tutaj wybudowano szatnię i trybuny.

Po 40 latach występów w B klasie, z niewielką przerwą na pobyt w C, drużyna w roku 1986 roku awansowała do A klasy. Rozgrywki w tym czasie prowadził Przemyski Okręgowy Związek Piłki Nożnej, a A klasa składała się z wielu drużyn z terenu byłego województwa przemyskiego. W okresie ostatnich dwudziestu lat drużyna zasmakowała trzykrotnie awansu do klasy okręgowej. W sezonie 2005/2006, 2008/2009 oraz w sezonie 2014/2015. Niestety przygoda jako beniaminek zawsze kończyła się na jednym sezonie.

Klub może się pochwalić kilkoma wychowankami, którzy grali w wyższych ligach, reprezentując takie kluby jak Siarka Tarnobrzeg, JKS Jarosław, Pogoń Lubaczów, Kamax Kańczuga byli to między innymi: Marian Iwanicki, Marian Kościeliński, Marian Jasic, Wiesław Osuch, Jerzy Wójcik, Jan Malko, Andrzej Brudniak, Lesław Łański, Jan Cieplicki, Janusz Sopel, Andrzej Gryniewicz.

Na przełomie tych 70 lat włodarzami klubu byli: Kazimierz Bacewicz, Józef Czurlewicz, Bolesław Mydel, Kazimierz Skiba, Jan Lechowicz, Wiesław Osuch, Andrzej Czajka, Mariusz Obirek.

elubaczow.com, Podkarpacki ZPN


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here