Rodzaje drewnianych posadzek, czyli tradycja kontra nowoczesność

0

Drewno niezmiennie stanowi najpopularniejszy materiał do tworzenia podłóg. Ciepłe i eleganckie, może przyjmować postać tradycyjnych desek, parkietów, paneli, a nawet drewnianego bruku. Warto nadmienić, że drewniane posadzki są nie tylko wytrzymałe, ale również łatwe w czyszczeniu. Pasują do każdego pomieszczenia wydatnie podnosząc jego komfort.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Jakie rodzaje posadzek cieszą się największą popularnością i jakie mają zalety oraz wady? Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie, w którym spróbujemy udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Tradycyjne parkiety

Wykonane z klepek ułożonych w różne wzory (np. w jodełkę, cegiełkę, kwadraty, itp.) stanowią najbardziej tradycyjny wybór. Mimo iż wymagają ogromnej dokładności podczas układania, posiadają szereg niezaprzeczalnych zalet. Charakteryzują się przystępną ceną, można je często cyklinować, a – dzięki licznym gatunkom drewna i rozmiarom klepek – ułożyć z nich praktycznie każdy wzór.

A może mozaika?

Mozaika to odmiana parkietu, charakteryzująca się fantazyjnymi wzorami. Szeroka gama kolorów, liczne gatunki drewna i klepki w różnych rozmiarach pozwalają tworzyć kompozycje, które skutecznie przykuwają wzrok. Mimo iż mozaiki nie można cyklinować (cienkie drewno), jej układanie na płaskim, betonowym podłożu, jest szybkie i proste.

Prostota desek podłogowych

Deski podłogowe to najbardziej klasyczne z rozwiązań. Różnią się od siebie długością, szerokością, grubością oraz sposobem łączenia, dzięki czemu można je dopasować do pomieszczenia każdej wielkości. Odpowiednio ułożone optycznie wydłużają pokój, a;e nieumiejętne zamocowanie grozi powstawaniem szpar i skrzypieniem.

Panele – wszystkiego po trochu

Panele to nic innego, jak kilka warstw drewna – spodnia, środkowa i wierzchnia – sklejone ze sobą. Fabrycznie wykończone (oszlifowane i polakierowane) i niezwykle łatwe w układaniu, stanowią obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Jeśli mielibyśmy wskazać jakieś wady paneli, to brak możliwości ich renowacji.

Drewniany bruk

Brukowana posadzka jest układana z drewnianych kostek o dużej twardości (przede wszystkim dąb, jesion oraz buk). Łączone podobnie jak mozaiki i mocowane do podłoża specjalnym klejem, charakteryzują się niezwykłą trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak pamiętać, że niepolakierowany bruk cechuje duża nasiąkliwość.

Artykuł powstał we współpracy z firmą http://www.prodexpol.pl/ – producentem drewnianych drzwi i parkietów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here