Basen w domu, czy ogrodzie?

0

W naszej strefie klimatycznej, basen zbudowany na świeżym powietrzu pozwala na kąpiel maksymalnie kilka miesięcy w ciągu roku. Przez resztę czasu jest nieużywany. Osoby, które chcą korzystać z dobrodziejstw kąpieli także jesienią i zimą, powinny zastanowić się nad budową krytego i ogrzewanego basenu albo zrobić basen w domu. Na co się w takim razie zdecydować, lepszy jest basen w ogrodzie, czy domu?

fot. Archiwum
fot. Archiwum

Basen w ogrodzie

Jeśli budowa basenu będzie odbywała się w tym samym czasie, co budowa domu, dużą część prac będzie można wykonać przy użyciu tych samych narzędzi (przykładowo wykop albo dowóz materiałów) i zakończyć przed aranżacją terenu wokół budynku. Taka kolejność robót znacząco obniży koszty, które byłyby nieodzowne w momencie, kiedy basen byłby ostatnią inwestycją. Wyjątek stanowią baseny pompowane i rozporowe, które są stawiane w ogrodzie jedynie okresowo.

Wady i zalety basenu w ogrodzie

Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że pomimo tego, że koszty tworzenia są niższe podczas budowy, nie jest to warunek konieczny do spełnienia. Na basen ogrodowy można zdecydować się w dowolnym momencie. Jeśli nie będzie miał dużej powierzchni, nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę. W porównaniu z basenem budowanym wewnątrz domu albo krytym, jest zdecydowanie tańszy.

Niestety nie można o basenie ogrodowym mówić w samych superlatywach. Jego konstrukcja, instalacja oraz materiały wykończeniowe powinny być odporne na działanie niskich, zimowych temperatur. Korzystanie z niego możliwe jest jedynie w okresie letnim i ciepłą wiosną. Ponieważ będą do niego opadały liście i łatwo będą rozmnażały się glony, wszelkie zanieczyszczenia muszą być usuwane regularnie.

Basen w domu

Osoby, które zdecydują się na budowę basenu wewnątrz domu, nie mogą zapomnieć o tym, żeby przemyśleć dobrze problem odprowadzania z pomieszczenia wilgoci, która jest nieodzowna przy parowaniu wody z basenu. Można ograniczyć poziom wilgoci przez utrzymanie temperatury w powietrzu o 2 K wyższą niż temperatura wody. Dobre zestawienie temperatur to 28 stopni Celsjusza dla wody i 30 stopni Celsjusza dla powietrza. Pomieszczenie z basenem musi być regularnie osuszane, nie wolno również dopuścić do tego, aby na powierzchni sufitu, ścian i szyb skraplała się woda. Planując basen w domu, trzeba pamiętać o tym, że profesjonalne osuszacze radzą sobie przy mniejszych powierzchniach. (źródło: http://www.osuszacze.watersmile.pl/zastosowanie/baseny/)

Wady i zalety rozwiązania

Niewątpliwą zaletą jest możliwość korzystania z basenu przez cały rok, bez względu jaka na dworze jest pogoda. W przeciwieństwie do poprzedniego, musi być zaplanowany wtedy, kiedy tworzony jest projekt domu. Wyższe są także koszty jego budowy i utrzymania.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here