Urządzamy idealną łazienkę w małym mieszkaniu

0

bathroom690774_640Łazienka coraz częściej staje się pokojem kąpielowym, a nawet pełni rolę domowego SPA. Nawet niewielką łazienkę w ciasnym, mieszkaniu w bloku można urządzić tak, by spełniała wszystkie niezbędne funkcje.

Mała, ciasna łazienka, w której z trudem mieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty, zamiast chwili relaksu może doprowadzić do frustracji. Tymczasem nawet niewielkim nakładem kosztów można poprawić nie tylko jej funkcjonalność, ale także wygląd. Pokażemy, jak można ciasną przestrzeń przeobrazić w wygodny pokój kąpielowy.

Ciasny nie musi oznaczać niefunkcjonalny

Małe pomieszczenia trzeba szczególnie starannie projektować. Dzięki kilku prostym trikom można uzyskać wrażenie nie tylko większej przestrzeni, ale także będzie można zmieścić więcej schowków i szafek, a te są szczególnie przydatne w niewielkich pomieszczeniach.

Projektanci często podkreślają, że im łazienka jest mniejsza, tym mniej rzeczy powinno znajdować się na wierzchu. Najlepiej jest pozostawić jedynie najpotrzebniejsze przedmioty plus kilka dekoracyjnych drobiazgów, a całą resztę schować. Dzięki temu prostemu zabiegowi zyskuje się wrażenie większej przestronności – nadmiar przedmiotów zawsze przytłacza.

W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się podwieszane sanitariaty i meble na wysokich nóżkach. Wolna przestrzeń nad podłogą stwarza iluzję, dzięki której metraż wydaje się większy. Zamiast ciemnych mebli lepiej jest wybrać w jasnych kolorach. Dobrze sprawdzają się zarówno białe, jak i w odcieniach jasnego drewna, jak buk, brzoza, czy jesion.

Także ściany powinny być jasne. W łazienkach o niewielkich rozmiarach lepiej jest zrezygnować z płytek na ścianach (zmniejszają optycznie wnętrze), a zamiast nich pomalować ściany wodoodporną farbą lub położyć tapetę.

Pralnia w łazience
W małych mieszkaniach największym wyzwaniem jest zmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów oraz mebli. Gdy brakuje pomieszczenia gospodarczego role pralni i suszarni najczęściej przejmuje właśnie łazienka. Trzeba więc w niej wygospodarować miejsce nie tylko na wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę i sanitariaty, ale także ustawić pralkę oraz znaleźć miejsce do suszenia.

Pralkę najlepiej jest schować za ażurowymi drzwiczkami, które mogą być zarówno otwierane tradycyjnie, jak i w formie rolety. Ważne, by przepuszczały powietrze oraz by po ich otwarciu można było uzyskać swobodny dostęp do bębna oraz dozowników. Jeśli szafkę zabudujemy po sam sufit będzie w niej można także schować proszki i środki czystości lub składować nieuprasowane pranie. Do suszenia mokrych ubrań bardzo dobrze sprawdzają się suszarki podwieszane pod sufitem. Gdy nie ma potrzeby suszenia można zwinąć sznurki. Natomiast do suszenia drobnych rzeczy idealnie nadają się tanie grzejniki łazienkowe. Ponieważ ich głównym zadaniem jest jedynie dosuszanie mokrych ręczników lub drobnego prania, nie muszą mieć dużej wydajności. Warto natomiast dobrać je kolorystycznie do reszty wnętrza, dzięki czemu będą stanowiły ozdobę pomieszczenia.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here