Wybieramy drzwi zewnętrzne

0
door-210031_640
fot. Archiwum

Drzwi zewnętrzne zabezpieczają mieszkanie nie tylko przed nieproszonymi gośćmi. Chronią także przed zimnem, wiatrem i odgłosami z zewnątrz. W blokach dodatkowo wygłuszają odgłosy windy, kroków na klatce schodowej, a także tłumią zapachy dobiegające z innych mieszkań.

Wybierając drzwi zewnętrzne nie można kierować się wyłącznie ich wyglądem. Muszą spełniać cały szereg innych parametrów, od izolacji termicznej i akustycznej, po przepisy przeciwpożarowe. Oczywiście muszą także zabezpieczać dom przed włamaniem.

Liczy się bezpieczeństwo

Specjaliści od bezpieczeństwa wręcz zalecają, by drzwi zewnętrzne niczym szczególnym się nie wyróżniały, by nie zachęcać złodziei do „odwiedzin”. Lepiej więc zrezygnować z dizajnerskioch i modnych modeli, na rzecz klasycznych, przynajmniej od zewnętrznej strony. W niektórych budynkach wielorodzinnych okleina zewnętrzna musi być utrzymana w ściśle określonej kolorystyce. Warto sprawdzić przepisy przed zakupem drzwi.

Klasę zabezpieczeń przed włamaniem ustalono w sześciostopniowej skali. Im wyższa numeracja, tym drzwi są bezpieczniejsze–  1-3 oznacza, że drzwi są chronione przed przypadkowym wyłamaniem: mocnym kopnięciem, uderzeniem barkiem, próbą wejścia do środka przez nachalne osoby. Natomiast 4-6 powinny zabezpieczyć przed włamaniem do środka nawet wyspecjalizowanych złodziei. O wytrzymałości drzwi decyduje zarówno ich konstrukcja, a więc wzmocnienia skrzydła, jak i sposób ich osadzenia. Ościeżnica, w której są montowane powinna mieć wkładki antywłamaniowe dodatkowo zabezpieczone blachami. Od strony zawiasów powinny być także zamontowane bolce antywyważeniowe lub wręgi. Ważne, by wszystkie elementy posiadały odpowiednie atesty bezpieczeństwa.

Poza samą konstrukcją drzwi ważne są także zamki. Wbrew pozorom nie powinno ich być zbyt wiele, gdyż w razie pożaru lub innego niebezpieczeństwa utrudnią wydostanie się z mieszkania. Poza tym otwieranie kilku zamków wiele razy dziennie będzie po prostu męczące i zabierze sporo czasu. Najlepiej zdecydować się na zamek wielopunktowy, który jest trudny do sforsowania. Od strony wewnętrznej dobrze jest zamontować zasuwnicę wielopunktową, która uniemożliwi opuszczenie mieszkania włamywaczom (po dwukrotnym przekręceniu zamka z zewnątrz nie można go otworzyć od strony mieszkania). Dodatkowo prawie każdy producent drzwi drewnianych montuje fabrycznie proste zamki wpuszczane.

Ważna także izolacja cieplna i akustyczna

Szczególnie w budynkach wielorodzinnych, powinno się montować drzwi, z jak najwyższą klasą izolacji akustycznej. Dzięki temu nie tylko nie będzie słychać odgłosów z klatki schodowej (biegających po schodach sąsiadów lub dźwięków windy), ale także sąsiedzi nie będą słyszeć, co się dzieje w mieszkaniu.

Dobra izolacja cieplna pozwoli z kolei na spore oszczędności w sezonie zimowym, ponieważ przez drzwi nie będzie przez drzwi wlatywało zimne powietrze. Zarówno izolacje termiczne, jak i akustyczne zależą nie tylko od rodzaju drzwi, ale także sposób ich montażu oraz zastosowane uszczelnienie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here