Czym się różnią opony letnie od zimowych?

0

wheel-1026006-mZima zaskoczyła drogowców – słyszymy co roku we wiadomościach telewizyjnych czy czytamy w Internecie. Nie pozwólmy, by podobne stwierdzenie było słuszne w przypadku naszego samochodu. Przygotujmy auto, a przede wszystkim jego ogumienie na nadchodzącą zimę. Warto przy okazji zimy uzmysłowić sobie, czym różnią się opony zimowe od letnich i dlaczego stosowanie tych pierwszych jest w wielu krajach obowiązkiem regulowanym przez prawo.

Opony całoroczne są półśrodkiem

Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Opony są na to doskonałym przykładem. Te, które pozwolą osiągnąć wysokie prędkości na suchych drogach nie poradzą sobie na śliskiej, śniegowej nawierzchni, gdzie liczy się wysoka przyczepność. Nie ma złotego środka, który sprawdziłby się zarówno na Alasce, jak i w ciepłych krajach. Dlatego też tak ważne jest posiadanie przynajmniej dwóch kompletów opon – jednego, z którego skorzystamy w ciepłe dni, drugiego, doskonale pasującego do zimowej aury. Opony całoroczne, które według producentów będą uniwersalne, nigdy nie zapewnią takich właściwości jak dedykowane odpowiedniki. Na suchej nawierzchni przegrają z oponami letnimi, na śniegu z zimowymi.

Opony letnie kontra opony zimowe

Różnice pomiędzy oponami zimowymi i letnimi dostrzeżemy gołym okiem. Te pierwsze bogate są w rowki, nacięcia, lamelki, które zapewnią doskonałą przyczepność i stabilność prowadzenia na śniegu. Ich bieżnik skonstruowany jest w sposób zapewniający samoistne oczyszczanie się ze zgromadzonego w nim śniegu na skutek obrotu koła będąc wciąż odpornym na śliskie powierzchnie. Opony letnie mają gładsze powierzchnie, by jak największa ich część stykała się z podłożem, co pozytywnie wpływa na przyczepność w ciepłe dni.

Jeśli zaś chodzi o to co niezauważalne – opony zimowe są elastyczne i nie twardnieją przy niskich temperaturach, na co pozwala fakt, iż przy ich produkcji wykorzystano sporą ilość krzemionki. Są miękkie, zatem bardziej przyczepne. Zimą nabierają odpowiedniej sztywności, gdzie ich letnie odpowiedniki stają się zbyt twarde, przez co tracą na przyczepności. Te zaś, w przeciwieństwie do ogumienia zimowego, nie rozgrzewają się w wysokich temperaturach zachowując odpowiednie właściwości jezdne w ciepłe dni.

Przy wyborze opon skorzystaj z rad ekspertów

Podejmując decyzję o zakupie nowego ogumienia do swojego pojazdu, warto znać ich właściwości. Jeśli napotkamy na problem z wyborem, warto skorzystać z pomocy ekspertów, takich jak pracownicy sklepu http://www.ladnefelgi.pl/, którzy pomogą w doborze właściwych opon. Bogaci w wiedzę, po poznaniu takich parametrów jak rozmiar czy indeks prędkości zasugerują najwłaściwsze ogumienie dla naszych potrzeb, zarówno na zimę, jak i cieplejsze dni.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here