Strażacy apelują: Nie wypalajcie traw!

16
fot. elubaczow.com

Tylko wczoraj lubaczowscy strażacy kilkakrotnie wyjeżdżali do pożarów suchych traw i krzewów.  Wraz ze wzrostem temperatur z każdym dniem wzrasta liczba wyjazdów do takich pożarów. Kilkakrotnie strażacy interweniowali m.in. w okolicach ulicy Armii Krajowej w Lubaczowie.

O sporym szczęściu może mówić dwóch młodych ludzi, którzy wczoraj (12.03) w godzinach popołudniowych wzniecili ogień w okolicy osiedla Żelichówka. Tym razem podpaloną trawę udało im się jednak ugasić.

Strażacy kolejny raz apelują, by nie wypalać traw. Według ekspertów, takie pożary są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, ale mają bardzo negatywny wpływ na środowisko. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę, która po wypaleniu ubożeje.

Wypalanie traw spowodowało w ten weekend na Słowacji potężny pożar gotyckiego zamku Krasna Horka. Straty są niewyobrażalne. W gotyckim zamku, odbudowywanym nakładem całego narodu przez kilkanaście lat, znajdowała się wspaniała ekspozycja mebli i kolekcja broni. Po ukończeniu renowacji w roku 1992 należał do najlepiej utrzymanych obiektów historycznych na Słowacji i był jedną z najcenniejszych pamiątek kulturowych tego kraju.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

16 komentarze

  1. W czasach prehistorycznych to dominowała metoda żarowa uprawy roli, zresztą w popiele jest mnóstwo azotu to dlaczego takie niekorzystne to jest dla gleby. Nie jestem ekspertem a nigdzie nie mogę znaleźć racjonalnego wytłumaczenia, na internecie wszędzie pisze, że niedobre bo wyjaławia a wyjaławia bo niedobre….

  2. po co tu ten artykul o zamku na Słowacji? Co ma wiatrak do piernika>?

    w lubaczowie tez sa jakies zamki? W lUbaczowie juz dzieje sie to co chce. Kazdy robi co chce… wielkie wydarzenie bo trawa sie palila…. jejku jejku… policja moze niech wezmie sie za lapaniem przestepcow a nie karac tylko i czepiac sie za byle co kierowcow…

    wyburzyc i wybudowac jeszcze raz !

  3. Nie powinno się karać za wypalanie bo to trudno udowodnić kto podpalił
    tylko powinno karać się właścicieli działek nie wykoszonych porośniętych chaszczami bo to grozi pożarem a wiadomo że lepiej zapobiegać niż likwidować skutki pożaru.

  4. Wypalanie, nawet jednorazowe, obniża wartość plonów o 5-8%. Pogarsza się bowiem skład botaniczny siana. Niszczone są między innymi rośliny motylkowe. Zdecydowanie zwiększa się udział chwastów. Naukowcy twierdzą, że po takim pseudo-użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje kilku lat, by dawać takie plony, jak przed pożarem. Ponadto wypalanie praktycznie uniemożliwia proces humifikacji czyli powstawania próchnicy i związków humusowych.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here