ŻP, Oleszyce: Wiatraki to szansa dla Podkarpacia

0

fot. zycie.pl

Firma Ecovation Energy przymierza się do postawienia elektrowni wiatrowych na terenie gminy Oleszyce. Stanąć ma tam do 20 wiatraków, które otoczyłyby całe miasto. Dla niektórych mieszkańców gminy ważne jest jednak, by inwestor powiedział im, jak i czy w ogóle zmieni się ich życie, gdy w okolicy staną wiatraki.

Przez najbliższy rok na terenie gminy będą trwały badania potencjału wiatru. Wstępnie wytypowano już 30 lokalizacji. Jak tłumaczy jednak M. Trzyna, ostatnie słowo w kwestii umiejscowienia wiatraków padnie dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Na dziś projekt postawienia turbin jest dopiero w początkowej fazie. – Rozpoczęły się badania wpływu na środowisko. Proces wybudowania elektrowni wiatrowej wymaga uzyskania szeregu pozwoleń, decyzji oraz wykonania ogromnej ilości badań i analiz – tłumaczy M. Trzyna i dodaje, że przy założeniu optymistycznego scenariusza, pierwsze elektrownie wiatrowe na terenie gminy Oleszyce mogą powstać za 3 – 4 lata.

Plany odnośnie gminy Laszki i Cieszanów

Przedstawiciele firmy oraz gminy Oleszyce w ostatnich tygodniach zorganizowali spotkania z mieszkańcami wiosek, w których mogą stanąć turbiny. Była to także okazja do obalenia mitów związanych z budową takich elektrowni. – Wiatraki pracują przy określonej sile wiatru, który dodatkowo wygłusza ich działanie. Poza tym muszą znajdować się w przepisowych odległościach od domostw – tłumaczy M. Trzyna. Zamierzenia budowy elektrowni wiatrowych na terenie byłego województwa przemyskiego nie dotyczą tylko gminy Oleszyce. Na nieco bardziej zaawansowanym etapie są podobne plany w gminie Laszki i Cieszanów.

Więcej na ten temat przeczytasz w bieżącym wydaniu Życia Podkarpackiego


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here