Rzeszów: Lotnisko Jasionka będzie mieć nową wieżę kontroli lotów

0

JASIONKA. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej ogłasza plany inwestycji na rzeszowskim lotnisku

Wieża będzie miała 33 m wysokości i efektowny wygląd. Jej budowa rozpocznie się w lipcu tego roku. Obok wieży stanie piętrowy budynek administracyjny. Całość będzie kosztowała ponad 20 mln zł.


– Wieża kontroli ruchu lotniczego, to nie tylko niezbędny element lotniskowej infrastruktury, ale również architektoniczny symbol portu lotniczego – mówi Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. – Będzie się on pojawiał na ekranach telewizorów, gdy media będą donosić dalszym o dynamicznym rozwoju podkarpackiego lotniska. Tak jest w Warszawie i tak jest w innych portach lotniczych. Wieża, to mózg, z którego płyną polecenia, organizujące prace wszystkich służb lotniskowych i załóg samolotów.

Budowa nowej wieży kontroli rozpocznie się lipcu tego roku, a kontrolerzy zaczną w niej pracować, w połowie 2013 roku. Obiekt będzie połączony z dwukondygnacyjnym budynkiem administracyjno-technicznym o powierzchni ućytkowej 1740 m˛. Obiekt stanie pomiźdzy obecnym terminalem pasaćerskim, a powstającą właśnie nową halą odpraw, w miejscu, z którego obecnie odprowadzający zegnają pasażerów wsiadających do samolotów.

– W pracy kontrolerów ogromne znaczenie ma zarówno położenie jak i wysokość, na której znajduje się ich stanowisko pracy – zauważa Grzegorz Hlebowicz, rzecznik prasowy PAŻP. – Lokalizację w pobliżu płyty postojowej samolotów, na wprost drogi kołowania, wybrano po wnikliwej analizie. Cała wieża będzie miała wysokość 33 m, a poziom operacyjny zaprojektowano na wysokości 27,6 m. Nowoczesny charakter zapewni konstrukcji ciekawa elewacja z blachy tytanowo-cynkowej powlekana w formie małej łuski.

Budowa wieży i budynku ma trwać 18 miesięcy, czyli do końca 2012 r. Kolejne pół roku zajmie wyposażanie obiektu w nowoczesne urządzenia radiowe i nawigacyjne umożliwiające kontrolerom lotniczym skuteczne i bezpieczne kierowanie ruchem samolotów w powietrzu i na ziemi oraz wszystkich pojazdów poruszających się po terenie lotniska.

W 2013 roku będzie też już działał nowy terminal pasażerski i rzeszowskie lotnisko będzie w pełni gotowe do obsługiwania nawet 5 tys. pasażerów i ponad 20 rejsów dziennie.

Źródło: Super Nowosci, Krzysztof Rokosz
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here