Materiały na ciekawą elewację – klinkier, kamień, drewno

2

Klinkier jest najbardziej powszechnym materiałem, który stosuje się na wykończenie elewacji. Natomiast połączenie klinkieru z kamieniem i drewnem powoduje powstanie ciekawych architektonicznie rozwiązań.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Cegła klinkierowa daje wiele możliwości zastosowania. Równie dobrze wygląda sama zastosowana na elewacji, jak również w połączeniu z innymi materiałami. Zastosowanie dodatkowo m.in. cegły pozwala ma zaakcentowanie konkretnych elementów, takich jak cokoły, nadproża, ramy okienne, czy pilastry.

Podobnie wykusze, filary, czy też inne wykończenia można w ciekawy sposób zaakcentować w pozostałej części budynku, poprzez zastosowanie cegły, czy też płytek.

Cegła klinkierowa nie tylko będzie się ciekawie prezentować w powyższych miejscach, ale również dzięki swoim właściwościom technicznym, wysokiej wytrzymałości, dobrze sprawdzi się w tzw. trudnych miejscach.

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej łączy się ze sobą cegłę klinkierową, licową oraz tynk. Oba te materiały można również zastosować osobno. Cegła cechuje się wytrzymałością oraz długowiecznością. Tynk natomiast to mniejsze koszty robocizny oraz samego materiału. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że tynk w porównaniu z cegłą nie ma takich właściwości akumulacji ciepła, nie jest też tak odporny na działanie czynników zewnętrznych. Zatem w tym przypadku niskie koszty budowy nie są adekwatne do wyższych kosztów utrzymania domu podczas użytkowania.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie takich materiałów jak cegła klinkierowa w miejscach, które są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych. I tak wykończenie cegłą klinkierową cokołów zabezpieczy ścianę przed wilgocią, która będzie pochodzić od ziemi.

Natomiast wykonanie narożników z cegły stanowi ochronę przed urazami mechanicznymi. W tym przypadku można zastosować cegłę klinkierową lub licową, jak również nakleić płytki elewacyjne. Materiały te stanowią warstwę ochronną naziemnej części ściany zewnętrznej nie tylko przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Cegła klinkierowa sprawdza się również jako materiał na zewnętrzne parapety. Wykorzystuje się do tego celu odpowiednio wyprofilowane cegły zakończone kapinosem, którego zadaniem jest zabezpieczenie ściany przed zawilgoceniem pochodzącym z opadów.

Połączenie cegły i drewna

Drewno w połączeniu z cegłą stosuje się najczęściej jako podkreślenie tradycyjnego stylu. Dlatego też drewno pojawia się najczęściej jako ozdobny detal. Drewno wykorzystuje się m.in. do wykończenia podbitki dachu, szczytu poddasza, lukarny, czy wykuszu.

Niewielka grupa inwestorów decyduje się na wykonanie całościowej elewacji z drewna. Wizualnie osiąga się ciekawy efekt, ale przy tym koszty wykonania nie są współmierne z wytrzymałością materiału. Jeśli jednak inwestor zdecyduje się na tego typu rozwiązanie, warto newralgiczne miejsca obłożyć płytkami, cegłą.

Dzięki temu zwiększy się trwałość okładziny, jak również bardziej zostaną zabezpieczone wewnętrzne warstwy muru.

Połączenie klinkieru i kamienia

Cegła i kamień charakteryzują się podobnymi parametrami technicznymi. Białe, czarne lub szare płytki klinkierowe ciekawie współgrają z płytami granitowymi. Takie połączenie wpisze się w projekt domu nowoczesnego. Natomiast połączenie cegły licowej ręcznie formowanej z nieociosanym kamieniem da również bardzo ciekawy efekt aranżacyjny, ale w tym przypadku powstanie obraz domu klasycznego, prostota i naturalność.

Jeśli inwestorowi zależy na uwydatnieniu masywności budynku, warto wykorzystać kamień do ozdoby cokołów i filarów domu parterowego.

Możliwości łączenia materiałów jest wiele, ale warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim warstwa cegły, czy też kamienia wymaga oparcia o fundamenty. Kluczowe jest również właściwe łączenie poszczególnych elementów. Jeśli nie będzie wykonane profesjonalnie może dojść do powstania pęknięć i odprysków.

Ten baner wyświetlono 703 413 razy.

2 komentarze

  1. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog
    and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
    Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

  2. Jestem w trakcie budowy domu i zdecydowalem sie a zastosowanie klinkieru z elementami deski elewacyjnej tabulo z kosbud. Widzialem wiele takich polaczen i bardzo mi sie podobaly, a dodatkowym plusem jest to, ze ta deska nie prochnieje i nie trzeba jej konserwowac.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here