Gabloty wolnostojące zewnętrzne na stałe wpisały się w otoczenie wielu miejsc. Stanowią nieodzowny punkt informacyjny w każdym mieście a nawet wsi. Spotykane są wszędzie tam, gdzie kluczowe jest przekazanie istotnych informacji. Gabloty ogłoszeniowe to doskonałe oderwanie od świata wirtualnego i niezawodny sposób dotarcia do licznej grupy osób z komunikatami, które z pewnością będą przydatne i zapamiętane.

Czym są gabloty informacyjne zewnętrzne?

Tablice ogłoszeniowe stanowią jeden z najstarszych sposobów na przekazywanie informacji czy komunikatów. Ostatnie lata to potężny rozwój technologii, jednak nowinki takie jak Google Glass jeszcze przez dłuższy czas nie zastąpią tradycyjnych gablot. Znajdują się one niemal wszędzie. W zależności od miejsca ich usytuowania będą prezentowały zróżnicowaną treść, jednak łączy je fakt, że stanowią niezastąpioną formę przekazywania informacji i dotarcia do odbiorców. To niezastąpione narzędzie komunikacyjne między zarządcą a podlegającymi mu osobami. Każda gablota jest skarbnicą niezbędnej wiedzy zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. To doskonała forma masowego przekazu informacji. Gabloty wolnostojące zewnętrzne wykonywane są z trwałych materiałów, w pełni odpornych na działanie zmiennych i niekorzystnych warunków atmosferycznych. W zależności od modelu mogą być wyposażone w solidne zabezpieczenie. Dodatkowo cechują się trwałością, wytrzymałością i solidnością wykonania.

Gdzie spotykane są gabloty informacyjne?

Gabloty najczęściej zlokalizowane są obok różnych instytucji, szkół, urzędów czy szpitali. To świetne źródło informacji o danym obiekcie. Doskonale sprawdzają się także na dworcach kolejowych, autobusowych, tramwajowych czy w centrach miast, gdzie służą do prezentowania mapy danej metropolii. Gabloty to również świetny sposób, aby przekazać różne komunikaty czy zakazy. Stąd też spotykane są także obok obiektów sportowych czy rekreacyjnych, jak również przed wejściem do parku czy lasu. To najskuteczniejszy sposób, aby dotrzeć do odbiorcy. W gablocie można również umieścić regulamin korzystania z danego obiektu, np. placu zabaw. Często spotykane są także na terenie kościelnym, gdzie służą do zamieszczania ogłoszeń parafialnych lub klepsydr pogrzebowych. Gabloty informacyjne znajdują się wszędzie tam, gdzie kluczowe jest przekazanie informacji szerokiemu gronu odbiorców.

Kto odpowiada za gabloty w danych przestrzeniach?

To, kto jest właścicielem gabloty wolnostojącej zewnętrznej, w dużej mierze uzależnione jest od jej usytuowania. Najczęściej jest to właściciel bądź zarządca danego terenu. Przykładowo, jeżeli gablota umiejscowiona jest na peronie dworca kolejowego, wówczas odpowiada za nią spółka Polskich Kolei Państwowych, natomiast jeśli znajduje się obok bloków i służy do informowania mieszkańców, zazwyczaj jest ona własnością wspólnoty mieszkaniowej. Zdarza się także, że za gabloty mogą odpowiadać firmy zajmujące się systemem informacji miejskiej.

Jakie informacje można zamieszczać w gablocie?

W zależności od miejsca usytuowania gabloty, można w niej zamieścić różnego typu informacje. W przypadku instytucji kulturalnych takich jak: teatry, opery czy muzea, często umieszczone są komunikaty dotyczące historii danego miejsca, nowości, jak również kalendarium repertuaru. Można także powiesić plakaty zapowiadanych premier, spektakli czy musicali. Gabloty umiejscowione obok urzędów, uczelni, szkół, przedszkoli czy szpitali, zazwyczaj zawierają informacje dotyczące funkcjonowania danego obiektu, jak również ważnych spraw bieżących. Z kolei na dworcach kolejowych, autobusowych czy tramwajowych, gabloty spełniają funkcję informacyjną. Umieszczane są w nich rozkłady jazdy wszystkich możliwych połączeń. Obiekty sportowe czy rekreacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Ważne jest, aby każdy mógł zapoznać się z regulaminem korzystania z danej przestrzeni. Stąd też przed boiskiem sportowym, orlikiem, placem zabaw itp. umieszczane są tablice, informujące użytkowników, jak należy postępować na danej przestrzeni. Odpoczywając na łonie natury, również można spotkać gabloty ogłoszeniowe. Najczęściej umieszczane są w nich zasady panujące na danym terenie, jednak często można spotkać także informacje o gatunkach drzew, krzewów czy zwierząt, które znajdują się na danej przestrzeni. Częstą praktyką jest także zamieszczanie mapy z dokładnym opisem danego terenu. Gabloty są wszechobecne w dużych miastach. To właśnie one informują mieszkańców i turystów o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych. Dodatkowo są doskonałym miejscem do umieszczania ogłoszeń lokalnych. Często zamieszczana jest także mapa fragmentu danego miasta, np. dzielnicy z zaznaczonymi najważniejszymi punktami. Gabloty spotykane są również w miejscach, gdzie dana przestrzeń jest naprawdę spora, np. zoo czy ogrody botaniczne. Służą do zaprezentowania danego terenu z lotu ptaka, z zaznaczonym kierunkiem zwiedzania. Gabloty można także spotkać w obrębie wspólnot mieszkaniowych. To prosta i szybka forma dotarcia do mieszkańców z istotnymi informacjami.

Gabloty ogłoszeniowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Mimo rozwoju technologicznego stale spełniają funkcję informacyjną. Dostarczają cennych wskazówek czy komunikatów. W wielu miejscach są wręcz obowiązkowym elementem architektury. Stanowią cenne źródło informacji, stąd też są chętnie wykorzystywane w przestrzeni publicznej.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here