Posiadanie własnej studni głębinowej niesie za sobą szereg korzyści, wśród których dostęp do naturalnej, nieraz bogatej w minerały, niemal darmowej wody są jedynie kilkoma, jakie można wymienić. Kopanie studni może być jednak trudne, jeśli nie ma się wystarczającej wiedzy o jej elementach. Czy wiesz jakie rury do studni głębinowej wybrać? Doradzamy.

Rury do studni – pełne czy filtracyjne?

Zastanawiasz się, jakie rury do studni głębinowej powinieneś wybrać? Czy postawić na trwałość pełnych, czy na właściwości filtracyjne nacinanych? Odpowiedź jest bardzo prosta i rozwiązuje dylemat natychmiastowo: aby postawić studnię głębinową potrzebujesz obu rodzajów. Rury pełne będą stanowiły korytarz, w którym znajdzie się okablowanie: przewody, węże etc., jednocześnie pełniąc rolę wzmocnienia tunelu. Na samym dole studni natomiast zainstalujesz rury filtracyjne, pozwalające na napływanie wód i tym samym zminimalizujesz ilość niechcianego materiału dostającego się w okolice pompy do ułamka długości wywierconego otworu.

Na co zwrócić uwagę wybierając rury do studni?

Zwiększająca się dostępność rur do studni na rynku oraz ich różnorodność rodzi potrzebę dokonania spisu cech wymaganych bezwzględnie od każdego produktu, aby zapewnić jego długą żywotność oraz bezpieczeństwo. Na co zatem zwrócić uwagę?

Wytrzymałość i odporność

Kiedy kopiesz dołek – nie widać tego. Jednak przy wąskich i głębokich otworach prędko okaże się, że materiał ma tendencję do poruszania się ku otworowi – pozostawiony sam sobie ulegnie zasypaniu. Wynika stąd wniosek, że wewnątrz ziemi działają siły zgniatające, a zatem rury do studni muszą być na nie przygotowane. Manifestuje się to w ich budowie – pamiętaj, aby zawsze wybierać produkty wykonane z materiałów nierdzewnych (dobrym pomysłem są te z PCV). Aby zapewnić ich wytrzymałość powinny mieć ścianki odpowiedniej grubości – dla plastikowych 0,5 cm to minimum, a przy głębszych studniach warto zadbać o więcej.

Zdolność filtracji

W przypadku filtracyjnych rur do studni zawsze kieruj swą uwagę na jej szczeliny. Nie wybieraj produktów, które są ponacinane po długości (pionowo). Wprawdzie wodę przepuszczą równie dobrze, jednak ten wzór osłabia wytrzymałość samej rury; lepiej zdecyduj się na szczeliny w poziomie. Nacięcia nie powinny mieć więcej niż 1.5 mm szerokości, aby zatrzymywały również drobniejszy materiał, jednak mogą być mniejsze – zwłaszcza w przypadku piaszczystego gruntu. Wtedy jednak warto pomyśleć o wyborze rur do studni z siatką studzienną.

Atest

Pamiętaj, że rury do studni to nie tylko element konstrukcyjny – to konkretne przedmioty, które będą stykały się z pompowaną wodą. Jeśli zatem chcesz spożywać swoją wodę, zadbaj, by miały one odpowiednie atesty, jak te z oferty sklepu internetowego rurystudzienne.pl – do kontaktu z i przesyłania wody pitnej.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here