Sposobów na ogrzewanie wnętrz jest wiele: drewno, gaz, pompy ciepła. Każdy z nich wykorzystuje inne surowce. Różnic jest jednak znacznie więcej. Również rozprowadzać ciepło można kilkoma metodami, m.in. przez grzejniki tradycyjne (montowane na ścianie) czy ogrzewanie podłogowe.

Alternatywnym rozwiązaniem może być ogrzewanie na podczerwień. Sprawdzi się ono w wielu pomieszczeniach. Wyjaśniamy, jak działa ogrzewanie podczerwienią, kiedy je stosować i jak oszczędzać na tej metodzie grzewczej.

Wybieramy metodę grzewczą

Wybierając sposób, w jaki będziemy ogrzewać pomieszczenia w domu czy firmie bierzmy pod uwagę cechy, które świadczą o wydajności:

  • – szybkość działania – czas, po jakim osiągniemy optymalną temperaturę;
  • – koszty – surowca i energii potrzebnej do zasilenia urządzeń grzewczych;
  • – dostęp do energii – wybierajmy źródła ciepła, które nie wyczerpią się niespodziewanie.

Wpływ na jakość działania ma też wpływ stan i rodzaj pomieszczenia. Do ogrzewania domu najlepsze są silne źródła ciepła. Dobrze, jeśli mamy piec, od którego rury są rozprowadzone po całym budynku. Ciepło może być emitowane przez klasyczny kaloryfer lub pochodzić z rur montowanych pod podłogą. Ta druga opcja oszczędza miejsce.

Takie rozwiązanie słabiej sprawdza się, jeśli chcemy ogrzać tylko jedno pomieszczenie, bez podłączania do pieca całego budynku (np. kiedy wynajmujemy biuro i nasze ogrzewanie ma skupić się tylko na jego powierzchni). Wtedy dobrze jest zastosować ogrzewanie na podczerwień. Sprawdza się ono też w budynkach mieszkalnych.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień polega na przekształceniu energii elektrycznej w promieniowanie podczerwone przez specjalne urządzenia. Źródło ciepła znajduje się w pomieszczeniu, które ma być ocieplone. Dzięki temu temperatura szybko rośnie. 

Do zalet podczerwieni zaliczyć możemy:

  • – oszczędność energii,
  • – brak zanieczyszczeń powietrza,
  • – równomierne rozprowadzanie ciepła,
  • – możliwość sterowania temperaturą.

Koszty są w tym przypadku zależne od ceny energii elektrycznej. Budynki zasilane przez panele fotowoltaiczne można więc ogrzewać bardzo tanio. Podczerwień można stosować jako wspomaganie innego źródła ciepła albo jako główną metodę grzewczą.

Gdzie sprawdzi się podczerwień do ogrzania wnętrza?

Ogrzewanie podczerwienią jest często wykorzystywane w biurach, mieszkaniach i innych małych wnętrzach. Warto zauważyć, że im bliżej źródła ciepła jesteśmy, tym bardziej czujemy jego działanie. Im mniejszy metraż pomieszczenia, tym lepiej ono działa.

Jednak popularność takiego grzania sprawiła, że daje coraz więcej możliwości. Dostępne są różne urządzenia wykorzystujące podczerwień, m.in: panele grzewcze; promienniki ciepła; folie i maty na podczerwień.

Każde wygląda i działa inaczej, choć rezultat jest ten sam. Decydując się na jedno z tych rozwiązań, weźmy pod uwagę powierzchnię: w małym wnętrzu wystarczy niewielki promiennik, a do większej przestrzeni lepsze będą maty. Wszystkie możliwości i ich zalety opisane są na stronie https://www.celtron.com.pl/ogrzewanie-na-podczerwien/.

Ogrzewanie podczerwienią – walory estetyczne

Producenci urządzeń wykorzystujących podczerwień do wytwarzania ciepła starają się, aby ich produkty dobrze wyglądały. Inne są jednak wymagania w przestrzeni służbowej i domu.

Różnorodność ofert pozwoli każdemu znaleźć ogrzewanie, które będzie wydajne, oszczędne, a przy tym pięknie wkomponuje się w wystrój wnętrza.

Montaż promienników jest możliwy w każdym budynku, nie trzeba planować go w czasie budowy. Warto jednak upewnić się, że napięcie elektryczne podoła zasileniu promienników. W tym celu skontaktuj się z ekspertami.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here