W dzisiejszych czasach medycyna dysponuje coraz nowocześniejszymi i bardziej zaawansowanymi technologiami oraz narzędziami do diagnozowania i leczenia pacjentów. Jednym z kluczowych elementów tych procesów jest wykorzystanie różnych rodzajów obrazowania medycznego. Zajmują się tym między innymi radiolodzy oraz elektroradiolodzy. Choć ich praca w pewien sposób łączy się, stanowiska te różnią się między sobą uprawnieniami i zakresem obowiązków.

Kim jest radiolog?

Specjalista radiologii jest lekarzem zajmującym się wykonywaniem i opisywaniem badań obrazowych oraz planowaniem. Wykrywa ewentualne zmiany w narządach i tkankach, określa stopień ich zaawansowania i sporządza stosowny opis. Do wykonywanych przez niego badań należą między innymi USG, RTG, PET, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, mammografia, densytometria, a także angiografia.

Lekarz radiolog może diagnozować pacjentów, a także planować i prowadzić ich proces terapeutyczny. Nierzadko współpracuje z innymi specjalistami. Podczas pracy może mu asystować i pomagać technik radiologii.

Kim jest technik elektroradiologii?

Technik elektroradiolog to osoba, która odpowiada za przygotowanie pacjenta oraz aparatury do badania, opracowywanie dokumentacji związanej z przeprowadzoną diagnostyką i procesem leczenia, asystowanie podczas procedur wykonywanych przez radiologa. Technik radiologii może samodzielnie przeprowadzać badania, takie jak RTG, tomografia komputerowa, spirometria, EKG czy mammografia, a także prowadzić zleconą przez specjalistę radioterapię.

Ten zawód jest dość często wybierany przez osoby, które kończą szkołę średnią i zadają sobie pytanie: co robić po liceum? Istnieje wiele placówek, w których technik elektroradiolog może znaleźć zatrudnienie. Są to między innymi pracownie badań obrazowych, szpitale i ośrodki radioterapii.

Jak zostać radiologiem lub technikiem radiologii?

Stanowisko radiologa wymaga ukończenia pięcioletnich studiów medycznych, zdania egzaminu lekarskiego, odbycia obowiązkowego stażu, a następnie pięcioletniej specjalizacji. Ścieżka edukacyjna technika radiologii jest znacznie krótsza i mniej wymagająca. Obejmuje dwuletnią szkołę policealną oraz zewnętrzny egzamin potwierdzający wiedzę i kompetencje.

Możliwe jest kształcenie w kierunku technik elektroradiolog zaocznie oraz dziennie, choć druga z opcji jest znacznie popularniejsza.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here