Depresja, nerwica i inne zaburzenia psychiczne to naprawdę trudne problemy, z którymi bez psychoterapii można sobie nie poradzić. Leki przepisane przez psychiatrę pomagają przetrwać najgorsze chwile, ale nie rozwiązują przyczyn problemów, które doprowadziły do wyżej wymienionych trudności.

W takich przypadkach konieczne jest podjęcie psychoterapii. Czasami jednak, pomimo że lekarz nie stwierdził u ciebie żadnych zaburzeń, wciąż czujesz niezadowolenie ze swojego życia. Nie potrafisz poradzić sobie w pracy, nie potrafisz dogadać się z partnerem ani nie potrafisz zarządzać konfliktami. Zastanawiasz się, czy psychoterapia mogłaby ci pomóc. Jednak wokół narosło tak wiele mitów, że nie wiadomo, czego się spodziewać po tym procesie. Kiedy warto rozpocząć psychoterapię indywidualną? Kiedy wybrać się do poradni zdrowia psychicznego? A może rozważasz terapię uzależnień?

Co jest celem psychoterapii

Celem psychoterapii jest zmiana spojrzenia pacjenta na siebie i swoje możliwości. Służy to uwolnieniu od cierpienia, poprawy samopoczucia i zwiększeniu poczucia własnej wartości. W procesie psychoterapii pacjent uczy się refleksji nad sobą i staje się w pełni świadomy siebie i swoich potrzeb. Uczy się odróżniania obszarów, nad którymi ma kontrolę, od tych, na które nie ma wpływu. Dowiaduje się, jak dbać o sprawy, które może kontrolować i jak odpuszczać w sytuacji, gdy tej kontroli nie ma. Zamiast żyć „na autopilocie”, zaczyna się zwracać uwagę na przyczyny swoich reakcji i podejmować świadome decyzje. Psychoterapeuta to osoba, która musi być po szkole psychoterapii, a także regularnie jest poddawana regularnej superwizji, dzięki czemu można mieć pewność, że jest to osoba kompetentna. 

Grupowa i indywidualna psychoterapia Rzeszów

Można wybierać terapię grupową lub indywidualną. W terapii grupowej terapeuta odgrywa rolę wspierającą. Nacisk kładziony jest głównie na relacje pomiędzy członkami grupy. Z jednej strony celem terapii grupowej jest pokazanie pacjentowi, że nie jest sam ze swoim problemem, z drugiej strony zadaniem grupy jest stworzenie prawdziwego środowiska społecznego. W terapii indywidualnej nacisk kładzie się przede wszystkim na pacjenta i na wszystko, co go dotyczy, czyli uczucia, jego doświadczenia, myśli, jego postawę lub sposób postrzegania siebie. Często spotykana jest także psychoterapia par, dla które osób mają problemy w relacji partnerskiej, a także często odwiedzany jest psycholog dziecięcy, który pomaga dzieciom zrozumieć na ich etapie życiowym różne problemy np. w szkole, czy podczas gdy jego rodzice się rozwodzą.

Kiedy wybrać psychoterapię indywidualną

Psychoterapia indywidualna tworzy przestrzeń, w której psychoterapeuta korzysta z pełnej uwagi, nawiązując jednocześnie z nim silną relację. W takich przypadkach terapeuta nierzadko wypełnia lukę, która powstała w życiu pacjenta i pełni funkcję przyjaciela czy figury rodzicielskiej. Należy zauważyć, że mając psychoterapeutę w roli, pacjent-terapeuta odtwarza wzorce relacji, jakie ma ze znaczącymi innymi osobami. Dzięki temu możliwe jest przepracowanie toksycznych relacji z przeszłości, wyzbycie się traum czy poczucia winy, które rzutują na obecne zachowanie pacjenta i jego życie.  

Ile czasu trawa terapia indywidualna

Indywidualna psychoterapia Rzeszów nie jest sposobem na szybkie rozwiązanie problemu. W wielu przypadkach stanowi wprowadzenie do terapii grupowej – pacjenci zgłaszający się z problemami do terapeuty nie zawsze są gotowi, do pracy w grupie. Pracując indywidualnie z pacjentem, psychoterapeuta czerpie z medycyny, filozofii i psychologii. Posiadanie odpowiednich narzędzi pomaga pacjentowi w: źródle bieżących problemów, eliminowaniu/leczeniu przyczyn tych problemów, wyznaczaniu celów terapeutycznych, a później celów życiowych. Terapeuci pracują w różnych nurtach psychoterapeutycznych i mają różne doświadczenie zawodowe, co może się niejako przekładać na czas trwania terapii. Dla przykładu terapia w nurcie poznawczo behawioralnym jest nastawiona na „tu i teraz” i skupia się na bieżących problemach, nie jest terapią długoterminową, ale może trwać nawet ponad rok. Terapeuci mają różne kierunki psychoterapii. 

Co istotne osoba, która poddaje się terapii indywidualnej nie jest wyłącznie obiektem analizy terapeuty. Aktywnie uczestniczy w procesie leczenia i dzięki niemu dysponuje narzędziami, dzięki którym może skutecznie zmieniać swoje zachowanie, postawę i percepcję, zmieniając tym samym swoje życie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here